Quartz’ın satılması medyanın geleceği için ne anlama geliyor?

Medya sitesi Quartz, küresel erişimini artırmak isteyen Japon medya şirketi Uzabase tarafından satın alınıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Medya sitesi Quartz, küresel erişimini artırmak isteyen Japon medya şirketi Uzabase tarafından satın alınıyor. İki eski UBS yatırım bankacısı ve teknoloji danışmanı tarafından kurulan Uzabase Quartz için, şirketin 2018 performansına dayalı olarak 75 milyon Dolar ile 110 milyon Dolar arasında bir bedel ödeyecek. Anlaşmanın önümüzdeki 30 gün içinde tamamlanması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl Quartz 28 milyon Dolar gelir elde etmişti. Bu yıl ise şirket gelirini yüzde 35 artırma yolunda ilerliyor. Japon şirketi ise Quartz’ı Asya  dışında genişlemeyi artırması için kullanmak istiyor. Şirket ayrıca ücretli abonelik modelleri üzerinde duruyor.

Anlaşmanın bir parçası olarak Quartz, Uzabase’in kullanıcılara kişiselleştirilmiş haberler sunan NewsPicks adlı uygulamasının İngilizce versiyonundan da sorumlu olacak.

Karşılaşacağımız değişiklikler

Bu satın alma medya endüstrisi için özellikle ilgi çekici çünkü:

  • Uzabase’in Quartz’ı satın almak istemesinin sebeplerinden birisi, sitenin takipçileri için ücretli abonelik modelleri sunmak istemesi. Şirket özellikle dijital aboneliklerle ilgileniyor. Yani görünüşe göre Quartz da bazı diğer medya kuruluşları gibi, ödeme yapmayanlara haberleri göstermemeye başlayacak.
  • New York Times, Washington Post, Financial Times, Wall Street Journal, Bloomberg ve Business Insider dijital abonelik ya da premium içerik modellerini kullanmaya başladı. Bu modeller haber şirketlerinin gelirinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Quartz gibi diğer şirketlerin de bu modeli takip edip etmeyeceğini gözlemlemek gerek.
  • Dijital abonelik modeli medya endüstrisinde yeni teşvikler yaratacak. Artık şirketler sayfa görüntüleme sayısına değil abonelerinin sadakatine ve etkileşime önem vermeye başlayacak.
Kaynak: Fortune

Medya sitesi Quartz, küresel erişimini artırmak isteyen Japon medya şirketi Uzabase tarafından satın alınıyor. Uzabase Quartz için, şirketin 2018 performansına dayalı olarak 75 milyon Dolar ile 110 milyon Dolar arasında bir bedel ödeyecek. Uzabase ayrıca ücretli abonelik modelleri üzerinde duruyor. Quartz da diğer medya şirketleri gibi ücretli abonelik modeline geçerse medya sektöründe bu yöne doğru bir değişim olduğu söylenebilir. Bu değişim haber sitelerinin öncelikli amaç olarak sayfa görüntüleme sayısını artırmak yerine müşterilerinin sadakatine ve etkileşime önem vermesini sağlayabilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği