Putin faturayı internet devlerine kesiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İnternet Danışmanı German Klimenko.
German Klimenko, altı ay önce Putin’in ilk internet danışmanı olduğunda Amerikan firmaları için her şey değişmeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

German Klimenko’nun altı ay önce Rusya Başkanı Vladimir Putin’in (ilk) İnternet Danışmanı olmasıyla ABD kökenli firmalar için her şey değişmeye başladı. Yakında açıklanması beklenen yeni düzenlemeyle Google, Apple ve Microsoft ek vergilerle yüzleşmek üzere.

Bu kapsamda Rusya, Microsoft, Google, Facebook ve Apple  daha fazla vergi isteyecek.  Daha da ötesinde Rusya tüm kamu kurumlarındaki 22 bini aşkın bilgisayardan Windows başta olmak üzere Microsoft yazılımlarını kaldırarak açık kaynaklı seçeneklere yönelecek. Putin’in İnternet Danışmanı Klimenko’nun örnek aldığı model aynı sistemi benimseyen Kuzey Kore ve Çin.

Düzenleme internet ile kısıtlı da değil. Normalde Rus vatandaşları satın aldıkları dijital ürünler için ekstra KDV ödüyorlar. Fakat yabancı şirketler oyun, reklam, film gibi birçok kalemdeki ürün ve hizmetler için katma değer vergisi ödemiyor. Rusya’nın yeni vergi sistemi altı senedir düzeltemedikleri bu gibi bir dizi finansal sorunları çözmeye çalışacak.

putin

Rusya’nın bu karardaki bir diğer amacı, Yandex ve Mail.ru gibi Rus şirketlerinin içinde olduğu küresel rekabette ulusal şirketlerini korumak. Zira Kremlin’in Silikon Vadisi’yle tek derdi ekonomik değil. İnternete mesafeli duruşu bilinen Rusya Başkanı Putin, bu ağı bir CIA projesi olarak adlandırıyor ve karanlık işler için kullanıldığına inanıyor.

İnternetteki her şeyi izleyen Google’ın her sene 32 bin şikayete cevap vermesine rağmen Rusya’nın taleplerini reddetmesi de sıkıntılardan bir diğeri. Rusya bunu milli güvenlik tehdidi olarak değerlendiriyor. Bu konuda Google’ın yanı sıra Apple ve Microsoft da yorum yapmayı reddetse de -düşük bir ihtimal olmakla birlikte- yeni düzenlemelerle ülkeden çekilmeleri de söz konusu. Rusya, Google’ın Rusya’yı terk etmesinin ölümcül olmayacağını; Yandex ve Mail.ru’nun da aynı teknolojiye sahip olduğunu düşünüyor.

Rusya Başkanı Vladimir Putin, 2012 yılından beri blog yazıları dahil üretilen tüm içeriği izlemeye almış durumda.

Rusya, ABD merkezli internet site ve hizmetlerin vergilerini yükseltmeyi planlıyor. Google, Apple ve Microsoft’un topun ağzında olduğu düzenlemenin söz konusu şirketlere (ya da kullanıcılarına) yansıması henüz net değil.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği