Putin, Rusya için ‘yerli ve milli’ internet kuruyor

Rusya'da yurt dışından bağımsız olarak çalışabilen ve istendiğinde yurt dışı ile bağı tamamen kesilebilen bir internet ağı kurulacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Rusya kendi bağımsız internetini yaratmaya bir adım daha yaklaştı (yani en azından yasal açıdan). Başkan Vladimir Putin, ulusal bir ağ oluşturulmasını mümkün kılan yasayı imzaladı. Paylaşılan belgelere göre, yeni yasa ile birlikte Rusya’nın interneti, dünyanın geri kalanından bağımsız olarak çalışabilecek. Şimdilik bu internet ağı büyük ölçüde teorik ve uygulamaya dair çok az detay paylaşıldı.

Teoride, yeni yasa, Kremlin’in ifadesiyle ‘sürdürülebilir, güvenli ve tam işlevli yerel internet’ oluşturarak Rusya’yı yurt dışından gelecek çevrimiçi kısıtlamalardan koruyor. Devlet ajansı RIA-Novosti‘ye göre yasa Kasım ayında yürürlüğe girecek.

Devlet istediği zaman yurt dışına internet trafiğini kesebilecek

RIA-Novosti’nin sunduğu bir özete göre yeni yasa, Rusya telekomünikasyon ajansı Roskomnadzor gözetimindeki bir takip ve yönetim merkezinin kurulmasını sağlayacak. Roskomnadzor Rusya’daki olağan dışı durumlarda da iletişimin erişilebilir olmasından sorumlu olacak. Bu gibi durumlarda dış trafiği kesme ve tamamen Rusya’da olan bir internet ağı oluşturma imkanına sahip olacak.

Buna ek olarak internette devletin birimlerinden ve devlete ait kurumlardan gelen bilgiler şifreleme ile korunacak. Rusyanın interneti geçmişte de kısıtlamalara maruz kalmıştı ama son yıllarda ülke daha fazla yurt içi sansürüne doğru yöneldi. Aktivistler bağımsız Rus internetinin, Çin’dekine benzer bir ulusal güvenlik duvarının oluşturulmasına, ülkeye gelen ve ülkeden giden içeriklerin sansürlenmesine yol açacağından endişe ediyor.

Yeni kanun Rus milletvekillerinin Mart ayında internet üzerinden devlet yetkililerine hakaret eden ya da sahte haberler yayan kişilerin hapse atılmasına imkan veren bir yasama paketini kabul etmesinin ardından geldi. Şubat ayında da yeni sistemin denenmesi için internetin bir günlüğüne kesilmesi planlanmıştı.

Kaynak: CNN

Rusya kendi bağımsız internetini yaratmaya bir adım daha yaklaştı (yani en azından yasal açıdan). Başkan Vladimir Putin, ulusal bir ağ oluşturulmasını mümkün kılan yasayı imzaladı. Paylaşılan belgelere göre, yeni yasa ile birlikte Rusya'nın interneti, dünyanın geri kalanından bağımsız olarak çalışabilecek. Şimdilik bu internet ağı büyük ölçüde teorik ve uygulamaya dair çok az detay paylaşıldı. Teoride, yeni yasa, Kremlin'in ifadesiyle 'sürdürülebilir, güvenli ve tam işlevli yerel internet' oluşturarak Rusya'yı yurt dışından gelecek çevrimiçi kısıtlamalardan koruyor. Devlet ajansı RIA-Novosti'ye göre yasa Kasım ayında yürürlüğe girecek. Devlet istediği zaman yurt dışına internet trafiğini kesebilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği