Poşet çaya bile üşenenler için çözüm: Çay kristalleri

Modern dünyanın çay tüketme tecrübesini kökten değiştirmeyi hedefleyerek yola çıkan Pique girişimi, birkaç saniye içinde hazır olan çay kristalleri üretiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çay dünyası için yapılan son önemli yenilik, çay yapraklarını küçük poşetlere koyup poşet çayı icat etmekti ve bunun üzerinden 100 yıl kadar zaman geçti. Poşet çaylar bizi çay demleme zahmetinden kurtarsa da onu kullanmak bile zaman zaman zor gelebiliyor, özellikle de sabahları acelemiz varsa.

San Francisco merkezli Pique adlı girişim, birkaç saniye içinde suya karışabilen çay kristalleri geliştirdi. Bu kristaller çay demleme sürecini tamamen ortadan kaldırıyor. Yani artık “Çay fazla demlenmiş, acı oldu” ya da “Çay az demlenmiş, tadı su gibi” benzeri dertlerimiz olmayacak. Pique, bu yaklaşımı yeşil çaydan siyah çaya hatta bitki çaylarına kadar her türüyle deneyip sonuç almayı başardı.

Pique iki yıl önce Simon Cheng tarafından kurumuş. Mezun olduktan sonra bir şirkette çalışmaya başlayıp Stanford’da yüksek lisansa kabul alan Cheng bir gün hastalanmış. En iyi okullarda eğitim almak ve işinde yükselmek için çok çalışan Cheng’in vücudu yaşadığı streslere dayanamadığı için üç ameliyat geçirmesi gerekmiş. Bu hayat tarzını daha fazla sürdürmek istemediğine karar vererek sağlığı ve mutluluğu için tamamen farklı bir yaklaşım izlemek istemiş. Hastaneden çıktıktan sonra iki yıl Asya’da kalarak sağlık için Batılı olmayan yaklaşımlar hakkında bilgi edinmeye çalışmış. Çin’in Yünnan Bölgesi’nde, suda çözünebilen çay kristalleriyle ilaç yapan yerli bir doktorla tanışmış.

Poşet çaya göre altı kat daha fazla antioksidan içeriyor

Cheng’in gözlemlediği çayı kristalleştirme işlemi şöyleydi: Çok fazla miktarda çay, bütün su buharlaşıp çay parçaları kalana kadar demleniyordu. Suyu alınan bu çay parçaları biri içmek istediği zaman daha fazla çayla birlikte yeniden ıslatılıyordu. Böylece hayli yoğun bir içecek elde ediliyordu ve içen kişi çayın besleyiciliğinden olabildiğince fazla yararlanmış oluyordu.

Cheng de bu yöntemden ilham alarak işe koyuldu ancak çay yapraklarını ısıtmanın yapraklara zara verdiğini gördü. Bu yüzden de çay kristalleri üretmek için bir miktar basınç ve çok az ısı kullandığı bir yöntem geliştirdi. Tüketici, paketi açıp sıcak ya da soğuk su kullanarak çayı hemen tüketebiliyor. Bu yöntemin bazı belirgin faydaları var. Mesela her şeyden önce vakit kazandırıyor. Çaydaki bütün besin maddelerinin korunması sağlandığı gibi normal bir poşet çaya kıyasla altı kat daha fazla antioksidan almış oluyorsunuz. Çayın hava almayan pakette saklanması küf ve bakteri ürememesini de sağlıyor.

Bir tanesi 0,70 Dolar’a denk geliyor

Cheng “Amacımız modern dünyadaki bireylerin çaydan alabilecekleri faydayı aldıklarına emin olmak. Ayrıca çayın olabildiğince güvenli ve tesirli olmasını istiyoruz” diyor. Pique’in çaya yaklaşımı çay tiryakilerinin alıştığından daha farklı olsa da süper market ziyaretçilerinin en azından bir kez denemek isteyebileceği kadar ilgi çekiciydi. Zira Pique, aralarında Whole Foods, Wegman’s, Sprouts gibi bin 500 perakende satış mağazasına girmeyi başardı. İçinde 14 adet bulunan bir kutu Pique’in fiyatı 10 Dolar civarında. Yani bir bardak çayın fiyatı 0,70 Dolar’a tekabül ediyor. Çay uzmanları Pique çayının gayet güzel olduğunu söylüyor. Cheng ve Pique girişimindeki kurucu ortağı olan eşi Amanda Wee, çay kristallerinin bir gün çay tüketiminin temel şekli haline gelmesini umuyor.

Kaynak: Fast Company

Pique adlı girişim, birkaç saniye içinde suya karışabilen çay kristalleri üretiyor. Bu çay kristalleri çay demleme sürecini tamamen ortadan kaldırıyor. Yani artık “Çay fazla demlenmiş, acı oldu.” ya da “Çay az demlenmiş, tadı su gibi.” gibi dertlerimiz olmayacak. Pique, bu yaklaşımı yeşil çaydan siyah çaya hatta bitki çaylarına kadar her bir çay türüyle deneyip sonuç almayı başardı. Bir kutuda 14 tane çay kristali paketi mevcut. Çayı kristal hale getirmenin bazı belirgin yararları var. Mesela her şeyden önce vakit kazandırıyor. Çaydaki bütün besin maddelerinin korunması sağlandığı gibi normal bir poşet çaya kıyasla altı kat daha fazla antioksidan almış oluyorsunuz. Girişimin kurucusu Simon Cheng ile eşi Amanda Wee, çay kristallerinin bir gün çay tüketiminin temel şekli haline gelmesini umuyor.Bir yanıt

  1. Erdal avatarı
    Erdal

    O çayı demlemedeki zevk nerede? Heleki semaverde yapılan közde demlenmiş çayın tadını, demleme zevkini ne verebilir?

Yorumunuz: