Phoenix felç hastalarını hayata döndürecek

Dış iskelet olarak tanımlayabileceğimiz ‘exoskeleton’lar felçli hastaların yeniden yaşama katılabilmesi için en büyük umutlardan biri.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Robotik alanda ‘dış iskelet’ olarak tanımladığımız ‘exoskeleton’lar insan vücudunu dıştan destekleyen kas ve kemik sistemi olarak da düşünülebilir. Şimdiye kadar astronotların uzayda daha rahat hareket etmeleri, askerlerin sırtlarındaki ağır yükleri cephede daha uzun süre yorulmadan taşıyabilmeleri gibi farklı alanlarda karşımıza çıkmışlardı. Fakat en saygı duyulası nimetlerini engelliler için sunuyorlar.

Bacağa eklenen dış parçalar ile felçli hastalar onlar sayesinde yeniden yürüyebiliyor. Ne var ki (her yeni teknoloji gibi) fiyatları henüz genel kullanım için son derece yüksek. SuitX şirketinin Phoenix adlı çözümü bunu da çözmeyi hedefliyor. Hafif dış iskelet sistemlerini 40 bin dolar gibi bir fiyata çekerek (ki çoğu insan için bu hala erişilebilir bir rakam değil) yaygınlaşmayı hedefliyor. Amaç tüm felçli insanlara ulaşabilecek seviyeye gelebilmek.

Dolayısıyla bu alanda piyasada birçok seçenek bulunmasına rağmen Phoenix hafif tasarımı ve uygun fiyatı ile ön plana çıkıyor. Hahrici iskelet kalçaya yerleştirilen iki motor sayesinde çalışıyor. Bu motorlar ‘kullanıcının’ bacaklarının öne doğru hareket etmesini sağlarken dizdeki bağlantılar da bacağın kıvrılmasını sağlıyor. Kullanıcıların sisteme alışana dek koltuk değneği kullanması gerekiyor.

Phoenix şimdilik sadece düz zeminlerde  kullanılabiliyor. İlerideki sürümlerin sadece yürüyen değil, durup oturabilen ve bir motosiklet fiyatına sahip olması öngörülüyor.

Aşağıdaki videoda aynı teknolojinin askerlere yönelik geliştirilmiş örneklerinden birini izleyebilirsiniz. Yüzlerce kilo taşıyabilen, kilometrelerce yorulmadan koşabilen, metrelerce zıplayabilen askerler…

Dış iskelet (exoskeleton) denince akla ilk bilim kurgu filmlerindeki süper kahramanlar geliyor. Oysa artık onları gerçek hayatta görmek ve kullanmak da mümkün. SuitX’in geliştirdiği Phoenix kişisel kullanıma özel seçeneklerden sadece biri.3 yanıt

  1. Ipek AG avatarı

    zirt virt durten “ayy knk Baris geliyo. Knk Levent sana bakti. Ayy Knk Ferhat top sahasinda” diye bi huzur vermeyen liseli Meliha gibi bildirim ayarlarim.
    Bildirme ayarlarim bi sus Allah askina ben pazara bakarim hepsine hadi canim benim.

    1. Dünya Halleri avatarı

      Bir sitenin sizin ne zaman bildirim almaya uygun olduğunuzu kestirebilme ihtimali yok takdir edersiniz ki. Bildirimleri istediğiniz zaman kendi tarayıcınızdan kapatabilirsiniz.

Yorumunuz: