20 kat daha fazla yük taşımayı sağlayan dış iskelet

Sarcos Robotics'in geliştirdiği dış iskelet Guardian XO Max, giyen kişiye 20 kat kuvvet sağlıyor. Cihaz tek şarjla 8 saat boyunca kullanılabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gelecekte bir inşaat alanında işçiler yüzlerce kiloluk malzemeleri yüksek teknolojili dış iskeletleri sayesinde kolaylıkla kaldırabilecek. Sarcos Robotics bizleri bu geleceğe bir adım daha yaklaştıracak Guardian XO Max adlı dış iskeleti için ön siparişleri almaya başladı. Dünyanın ilk bataryalı, tam vücut endüstriyel dış iskeleti 2020’de teslim edilmeye başlayacak.

Sarcos’un, işlevsel bir endüstriyel dış iskelet geliştirirken karşılaştığı en büyük mühendislik problemlerinden biri, küçük bir batarya ile sistemi etkin bir şekilde çalıştıracak bir yöntem geliştirmek oldu. Dış iskeletin ticari olarak işlevsel ve pratik olması için batarya ile uzun süre çalışabilmesi ve güç kablolarına ihtiyaç duymaması gerekiyordu.

Cihaz durmadan bataryası değişebiliyor

Yıllarca süren çalışmanın ardından Sarcos pratik ve kablosuz bir sistem olarak Guardian XO Max’i geliştirdi. Bu araç tek şarjda sekiz  saate kadar çalışabiliyor ve bataryaları kolay bir şekilde ‘sıcak değişim’ ile değiştirilebiliyor. Sıcak değişim, batarya değiştirildiği sırada cihazın kapatılması gerekmediği anlamına geliyor.

Sarcos Robotics CEO’su Ben Wolff “Enerjiyi etkin kullanma alanındaki yeniliklerimiz ile Sarcos daha önce dünyada hiçbir robotik şirketinin yapamadığını yaparak, anlamlı bir iş yapan insan ölçeğinde bir robotu tek şarjda sekiz saat boyunca çalıştırmayı başardı.” diyor.

20 kat kuvvet sağlıyor

Guardian XO Max, giyen kişiye 1’e 20 oranında kuvvet sağlıyor. Yani 100 kiloluk bir ağırlık, Guardian XO Max sayesinde sadece 5 kiloymuş gibi taşınabilecek. İnsanların hareketi ile dış iskeletin tepkisi arasında hiçbir gecikme yok. Böylece dış iskelet gerçek zamanlı olarak kullanılabiliyor ve giyen kişinin hareketlerine ve reflekslerine anında yanıt verebiliyor.

Dış iskeletin maliyeti konusunda bir bilgi paylaşılmadı ancak şirket bunları tek tek satmayacağını, daha ziyade ücret tabanlı bir ‘hizmet olarak robotik’ (RaaS) modeli uygulanacağını söyledi. Ben Wolff Guardian XO Max paketine kurulum, bakım ve gözetimin dahil olduğunu ve bunun tüm masraflar eklendiğinde saatte 25 Dolar’a mal olan bir işçiyle eşdeğer olduğunu belirtiyor. Dış iskeletin işçilerin üretkenliğini önemli ölçüde artıracağı düşünüldüğünde bu çözüm özellikle inşaat ve imalat şirketleri için uygun maliyetli bir çözüm olabilir.

Dış iskelet teknolojisi yavaş yavaş dünya çapında fabrikalara yayılmaya başlıyor. Geçtiğimiz yıl Ford üst vücut desteği sağlayan bir dış iskeleti tüm fabrikalarına göndermişti. LG’nin SuitBot adlı dış iskeleti de ticari olarak sunulmaya hazır durumda. Bu tarz teknolojilerin inşaat endüstrilerini kökten değiştirmesi için sadece biraz zaman gerek. Sarcos’un Guardian XO Max dış iskeletinin satışa sunulması, insanların kuvvetini ve etkinliğini artıracak yeni nesil dış iskeletlerin ilk dalgasını başlatacak gibi duruyor.

Kaynak: New Atlas

Gelecekte bir inşaat alanında işçiler yüzlerce kiloluk malzemeleri yüksek teknolojili dış iskeletleri sayesinde kolaylıkla kaldırabilecek. Sarcos Robotics bizleri bu geleceğe bir adım daha yaklaştıracak Guardian XO Max adlı dış iskeleti için ön siparişleri almaya başladı. Dünyanın ilk bataryalı, tam vücut endüstriyel dış iskeleti 2020'de teslim edilmeye başlayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği