Ford, 15 fabrikasında işçilerini dış iskeletlerle donatacak

Ford dünya genelinde 15 farklı montaj fabrikasında çalışan işçilere yardımcı olması amacıyla 75 adet dış iskelet göndermeyi planlıyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dev robotların otomobil parçalarını birleştirdiği videolar heyecan verici olsa da insanlar hala araç üretiminin önemli bir parçası konumunda. Ancak tahmin edeceğiniz gibi aynı işi tekrar tekrar yapmak zaman içinde sakatlanmalara sebep olabiliyor. Her gün başının üzerine doğru uzanması gereken işçilerin omuzlarına çok yük biniyor. Buna yardımcı olmak için Ford dünya genelinde 15 farklı montaj fabrikasına dış iskelet göndermeyi planlıyor.

Pasif destek sağlıyor

Ekso bionics şirketi tarafından üretilen EksoVest’ler her gün bir çok kez yukarı uzanması gereken işçiler için tasarlandı. Dış iskelet yeleklerinde motor ya da batarya bulunmuyor. Bunun yerine giyen kişinin kolun pasif bir destek sağlayan mekanik bir düzen mevcut. Bu cihazlar kullanıcıya 2,2 ila 6,8 kg değerinde destek sağlıyor.

Dış iskeleti giyen kişi yukarı uzandığında yelek kollara ek destek sunuyor. Kişi ne kadar yukarı uzanırsa sistem o kadar fazla destek ekliyor. Ford’un insan sistemleri ve sanal üretim teknik uzmanı Marty Smets Engadget’a yaptığı açıklamada “Bu bir güç artırıcı değil dayanıklılık artırıcı.” şeklinde konuştu.

Ford bu yelekleri Dearborn, Michigan’daki iki fabrikasında geçtiğimiz 16 ay boyunca denedi. Smets bu denemelerin başarılı geçmesinin ardından şirketin yelekleri dünya genelinde 15 montaj fabrikasında kullanma kararı aldığını söylüyor. Denemeler sırasında işçiler mesailerinin yüzde 86’sında bu yelekleri giyerek çalıştı.

Şimdilik 75 adet kullanılacak

Smets, yelek kullanımının montaj sürecinde küçük bir yerde işe yaradığının altını çiziyor. Şirket şimdilik sadece 75 adet dış iskelet kullanacak. Smets “Bugün sadece pasif kol desteği sunuluyor ancak bu sadece başlangıç” diyor. Ford uzun vadede bu yeleklerin daha fazla işlev sahibi olmasını istiyor. Şimdilik küçük bir ölçekte de olsa bu dış iskeletlerin kullanıma sunulması, teknoloji geliştikçe artırılabilen ya da büyütülebilen bir sistemin kurulmasına yardımcı olacak. Smets “Başlangıçta bir adet dış iskelete odaklanıp daha sonra bu teknoloji geliştikçe genişletmek istedik.” diyor.

Bu hamle, arabalarımızı yapan kişilerin daha az iş kazası geçirmesine yardımcı olabilir.

Kaynak: Engadget

Ford dünya genelinde 15 farklı montaj fabrikasında çalışan işçilere yardımcı olması amacıyla 75 adet dış iskelet göndermeyi planlıyor. Ekso bionics şirketi tarafından üretilen EksoVest’ler her gün bir çok kez yukarı uzanması gereken işçiler için tasarlandı. Dış iskelet yeleklerinde motor ya da batarya bulunmuyor. Bunun yerine giyen kişinin kolun pasif bir destek sağlayan mekanik bir düzen mevcut. Bu cihazlar kullanıcıya 2,2 ila 6,8 kg değerinde destek sağlıyor. Dış iskeleti giyen kişi yukarı uzandığında yelek kollara ek destek sunuyor. Kişi ne kadar yukarı uzanırsa sistem o kadar fazla destek ekliyor.Yorumunuz: