Performans artırıcı şort

Wyss Enstitüsü ve Harvard Üniversitesi araştırmacıları, spor yapan kişilerin performansını iyileştirmek için robotik bir şort geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Koşu sürenizi uzatmaya çabalıyor fakat yapamıyorsanız, çözümünüz robotik şort giymek olabilir. Böyle bir şeyi spor hayatınıza dahil etmek hile yapıyormuş hissi verebilir fakat en azından yüksek teknolojili bir kıyafetin spor performansınızı ne derece etkileyebileceğini görmek güzel olabilir.

Wyss Enstitüsü ve Harvard Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi araştırmacıları tarafından geliştirilen bu şort, mil (1,6 km) başına 9:14 dakikalık bir maraton süresini 8:49’a indirebilir. Bu da oldukça kayda değer bir gelişme.

Peki bu şortlar nasıl çalışıyor? Üreticilerin açıklamasına göre, yumuşak kumaş ince esnek kablolar sayesinde kalçaya kuvvet uyguluyor, böylece her bir adımda kaslar desteklenmiş oluyor. Kablolar şorta kalçadan ve belden bağlanıyor ve koşmaktan kaynaklanan metabolik kaybı yüzde 5,4 oranında azaltabiliyor.

Henüz hazır değil

Şimdilik tasarımı iyileştirmek için daha fazla çalışma yapılması gerekli fakat ekip bu teknolojinin bir gün atletlerin performansını iyileştirmek ya da bir sakatlık yaşayan kişinin iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılmasını ümit ettiklerini belirtti.

Kaynak: Digital Trends

Wyss Enstitüsü ve Harvard Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi araştırmacıları, şorta kalçadan ve belden bağlanan ince ve esnek kablolarla performans iyileştirici bir şort üretmeyi deniyor. Üreticilerin açıklamasına göre yumuşak kumaş ince esnek kablolar sayesinde kalçaya kuvvet uyguluyor, böylece her bir adımda kaslar desteklenmiş oluyor. Bu sistemin hayata geçirilebilmesi için şimdilik biraz daha araştırma ve çalışma gerekiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği