PETA Tinder’da kaplan kullanılmasına karşı

PETA, Tinder'da kaplanla çekilmiş fotoğraflar kullanılmasını engellemek için Tinder'ın kurucusu Sean Rad ile iletişim kurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sevdiğiniz kişide ne ararsınız? Zeka? Mizah anlayışı? Saatlerce bakabileceğiniz güzel gözler? Listenizin başında ne olursa olsun ‘kaplanı olması’ yoktur herhalde. Fakat internet artık kaplanla fotoğraf çektiren insanlarla dolu. Bu, bazı insanların “Hanımlar bakın ben zenginim. Kendime kaplan aldım.” deme şekli. Turistler de çoğu zaman bu ‘evcil’ hayvanların nasıl koşullarda yaşadığını bilmeden fotoğraf çektirme akımına kapılıyor. Dünya Kaplan Günü olarak kutlanan 29 Temmuz sebebiyle bazı hayvanseverler, bu akıma dur demek için harekete geçti.

PETA karşı çıkıyor

PETA’nın kampanyalar müdürü Ashley Fruno, Tinder’ın kurucusu Sean Rad’e gönderdiği mektupta Tinder profillerinde kaplanla çekilen fotoğrafların kullanımının yasaklanmasını talep etti. Mektupta “Bu tarz bencil özçekimleri yasaklayarak yavruları korumanın tam zamanı. Bu fotoğraflar sadece hayvanlara yapılan acımasızlıklar açısından kötü değil. Bu tarz fotoğraflar Tinder kullananların bu fotoğrafları zararsız, sevimli fotoğraflar şeklinde algılayarak istismarcı bir sektöre kendileri de destek olabilir.” yazıyordu.

Fruno, turistlerin kaplanların genellikle bağlandığını ya da ilaçlarla uyuşturulduğunu fark etmediklerini belirtti. “Bebek kaplanlar ve diğer hayvanlar genellikle sadece birkaç günlükken annelerinden koparılarak fotoğraf çekimi için kullanılıyorlar. Aşırı strese ve fiziksel istismara maruz kalıyorlar. Tinder’da kaplanlı fotoğraflar kullanılmasını önleyerek modern hayattaki eş seçimlerinde hayvanlara eziyet etmenin kabul edilebilir bir şey olmadığını göstermiş olacaksınız.” dedi.

Zengin de olsanız, sadece turist de olsanız, Tinder’da aşkı arayan biri de olsanız kaplanların dekor olmadığını unutmayın. Kaplanla fotoğraf çektirmek sizi daha ‘cool’ ya da kültürlü yapmayacak, sadece daha zalim ve cahil görünmenize sebep olacak.

Kaynak: The Memo

PETA'nın kampanyalar müdürü Ashley Fruno, kaplanlarla çekilen fotoğrafların Tinder'da kullanımının engellenmesi için Tinder'ın kurucusu Sean Rad ile iletişim kurdu. Fruno, "Bu tarz bencil selfieleri yasaklayarak yavruları korumanın tam zamanı. Bu fotoğraflar sadece hayvanlara yapılan acımasızlıklar açısından kötü değil. Bu tarz fotoğraflar Tinder kullananların bu fotoğrafları, zararsız ve sevimli fotoğraflar şeklinde algılayarak istismarcı bir sektöre kendileri de destek olabilir." şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği