Tinder’ın kurucuları bağlı bulundukları şirkete dava açıyor

Tinder'ın kurucularından üçü ve diğer yöneticiler, IAC ve Match Group'a Tinder'ın değerini olduğundan az gösterdikleri gerekçesiyle dava açtı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tinder’ın kurucularından üçü ve diğer mevcut ve eski yöneticiler, Tinder’ın ana şirketi IAC ve Match Group’a dava açtı. İnternet üzerinden yayımlanan dava dilekçesine göre davada Tinder’ın değerinin bilinçli olarak düşük gösterildiği ve Tinder çalışanlarının hisse alma hakkının yasa dışı olarak ellerinden alındığı ifade ediliyor. Davacılar bu olaylar sebebiyle milyarlarca Dolar zarar ettiklerini iddia ediyorlar.

Dava dilekçesi Tinder’ın değerinin 2017, 2018, 2020 ve 2021’de belirlenmesi gerektiğini, bu günlerde de çalışanların kendi hisse seçeneklerini kullanabilmesi gerektiğini ifade ediyor. Ancak davaya göre ana şirket IAC/Match Group Tinder’ın 2017 Temmuz ayındaki değerini Tinder sürekli büyüme kaydetmesine rağmen bilinçli bir şekilde olduğundan az göstererek şirketi 3 milyar Dolar üzerinden değerlendirdi. İki yıl önceki değerlendirmede de benzer bir durum yaşanmıştı. Ana şirket ayrıca Tinder’ı gizlice Match Group ile birleştirdi. Bu da çalışanların hisse gelirlerinin çok daha düşük olmasına sebep oldu. Davaya göre IAC daha sonra şirketin asıl değerini açıklayanları işten çıkarmakla tehdit etti.

“Taciz olayı örtbas edildi”

Davada Tinder’ın kurucularından Sean Rad, Justin Mateen ve Jonathan Badeen’in yanı sıra üç adet mevcut yönetici ve dört eski yöneticinin adı geçiyor. Ayrıca Rad’in yerine geçici olarak Tinder CEO’luğuna getirilen Greg Blatt’in, şirketin Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rosette Pambakian’ı 2016’daki bir şirket tatili sırasında taciz ettiği de iddia ediliyor. Dava dilekçesine göre bu olayın örtbas edilmesinin sebebi Blatt’in Tinder’ın değerinin bilinçli bir şekilde düşürülmesinde baş rolde olmasıydı.

Davada geçtiğimiz hafta IAC/Match Group tarafından açıklanan rakamlara göre Tinder’ın 800 milyon Dolar gelire ulaşmaya yakın olduğuna değiliyor. Bu rakam geçtiğimiz yıl Tinder IAC/Match bünyesine dahil edildiğinde tahmin edilenden yüzde 75 daha fazla.

IAC ve Match: “Sonuçtan memnun kalmadılar”

IAC ve Match Group tarafından yapılan ortak açıklamada “Tinder’ın kuruluşundan bu yana Match Group Tinder’ın kurucu ve çalışanlarına bir milyar Dolar’dan fazla hisse senedi ödemesi yaptı. Dava dilekçesindeki konularla ilgili olarak gerçekler oldukça basit: Match Group ve davacılar titiz ve anlaşmalarla tanımlandığı şekilde bir değerlendirme süreci geçirdi. İki adet bağımsız küresel yatırım bankası da bu değerlendirme sürecine dahil oldu. Sn. Rad ve davacı arkadaşları ortaya çıkan sonuçtan memnun olmadı.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Engadget

Tinder'ın kurucularından üçü ve diğer mevcut ve eski yöneticiler, Tinder'ın ana şirketi IAC ve Match Group'a dava açtı. İnternet üzerinden yayımlanan dava dilekçesine göre davada Tinder'ın değerinin bilinçli olarak düşük gösterildiği ve Tinder çalışanlarının hisse alma hakkının yasa dışı olarak ellerinden alındığı ifade ediliyor. Davacılar bu olaylar sebebiyle milyarlarca Dolar zarar ettiklerini iddia ediyorlar.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği