Pekin’deki Yasak Şehir’den gece manzaraları

Pekin'deki imparatorların konağı Yasak Şehir, 94 yıl önce Saray Müzesi olarak açılmasının ardından ilk kez 19 Şubat'ta gece ziyaretine açıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pekin’deki imparatorların konağı Yasak Şehir, 94 yıl önce Saray Müzesi olarak açılmasının ardından ilk kez 19 Şubat’ta gece ziyaretine açıldı. Sarayın duvarları kırmızı, mor ve sarı renklerle aydınlatıldı. Bu renkler Çin’de kraliyet renkleri olarak biliniyor. Böylece Yasak Şehir’in, Çin’in imparatorlarının antik sarayı hissi yeniden yaratıldı. Çin Ulusal Geleneksel Orkestrası ve Pekin Operası da ışık gösterileri ile birlikte gecede sahne aldı. Dijital bir parşömen sarmalı üzerinde Song hanedanından kalma Nehirler ve Dağların Bin Li’si adlı resim Yasak Şehir’in çatısına yansıtıldı.

Yasak Şehir son Çin İmparatoru Puyi’nin tahttan çekilmesi ve bu kompleksten çıkarılmasının ardından, 1925’te yeni Ulusçu hükumet tarafından Saray Müzesi olarak yeniden açılmıştı.

Festivallerde açılacak

Müze iki gece boyunca Fener Festivali kutlamaları kapsamında açık kaldı. Bu festival her yıl ilk kamer ayının 15. gününde kutlanıyor. Etkinlik için internetten ücretsiz olarak dağıtılan giriş biletleri vatandaşlar tarafından kısa sürede kapışıldı. Hatta biletleri veren web sitesinin çöktüğü rapor edildi. 3 bin kişi Yasak Şehre gece girme fırsatı elde etti. Saray Müzesi ayrıca 2 bin 500 kişiyi de etkinliklere davet etti. Bunlar arasında diğer ülkelerin elçileri, askerler, kuryeler, temizlik işçileri ve itfaiyeciler de bulunuyordu.

Müze küratörü Shan Jixiang müzeyi Ejder Botu Festivali, Sonbahar Ortası Festivali ve Çift Dokuz Festivali gibi diğer özel günlerde de geceleri ziyarete açabileceğini söyledi.

Saray Müzesi’nden bazı gece manzaraları fotoğraflara şu şekilde yansıdı:

Kaynak: Quartz

Pekin'deki imparatorların konağı Yasak Şehir, 94 yıl önce Saray Müzesi olarak açılmasının ardından ilk kez 19 Şubat'ta gece ziyaretine açıldı. Sarayın duvarları kırmızı, mor ve sarı renklerle aydınlatıldı. Bu renkler Çin'de kraliyet renkleri olarak biliniyor. Böylece Yasak Şehir'in, Çin'in imparatorlarının antik sarayı hissi yeniden yaratıldı. Çin Ulusal Geleneksel Orkestrası ve Pekin Operası da ışık gösterileri ile birlikte gecede sahne aldı. Gece etkileyici fotoğraflara sahne oldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği