Paylaşımlı elektrikli araçlara ‘Smart’ bakış

Bu ay Almanya/Frankfurt’ta gerçekleştirilecek Motor Show'da tamamen otonom Smart Vision EQ Fortwo (iki kişilik) konsepti tanıtılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Ünlü Alman otomotiv şirketi Mercedes-Benz 2022’ye kadar en az 10 yeni elektrikli model sunacak.[/inlinetweet] Bunlar SUV’den Smart’a kadar birçok modeli kapsayacak. Bu ay Almanya/Frankfurt’ta gerçekleştirilecek Motor Show‘da tamamen otonom Smart Vision EQ Fortwo (iki kişilik) konsepti tanıtılacak.

İnternete bağlanabilen ve otonom sürüş deneyimi sunan araç, kullanım esnekliğine sahip ve elektrikli olmasıyla şirketin CASE adını verdiği kurumsal stratejisini takip ediyor. Bu temel fikir, Mercedes’in piyasaya sürülecek araçlarının çoğunun çerçevesini oluşturuyor. Gelecekte kullanılacak araçların paylaşımlı olacağını öngören şirket bunun için Smart ile paylaşımlı araç konseptine ağırlık veriyor. Smart, Vision EQ Fortwo’yu Car2Go araç paylaşım hizmetinin bir parçası olarak görüyor. Şirketin açıklamasına göre her 1,4 saniyede bir Car2Go’dan yeni bir araç talep ediliyor. Fakat şirketin asıl amacı araçlar istenmeden, olmaları gereken yeri belirlemek. Söz konusu paylaşımlı araç bir mobil uygulamaya ihtiyaç duyuyor (böylece aracın ön panelinde otomobilin yolcu alıp almayacağı ya da boş koltuk durumu da görülebiliyor). Ayrıca direksiyon ve vites gibi teknik ekipmanları hiçbir şekilde bulundurmayan Smart, benzer ilgi alanlarına sahip kişileri eşleştirebiliyor.

Vision EQ Fortwo, toplam 30 kWh kapasiteli iki lityum-iyon pille çalışacak ve kullanılmadığında bir şarj noktasına gidecek. İç ve dış tasarım, kişiselleştirmeye imkan verirken aracın genel şekli Smart Fortwo‘ya oldukça benziyor. Dik koltuklu araçta kapılar yukarı doğru açılıyor, böylece hiçbir şekilde yaya veya bisikletlileri engellemek söz konusu olmuyor. Aracın ufak olması sebebiyle açık renkli deri döşemeleri ferah bir atmosfer yaratıyor. Ayrıca koltuklar ayrılabiliyor, böylece diğer yolcu ile yakın bir temas kurmak zorunda kalınmıyor. Ayrıca böyle ufak bir araca göre yüksek bagaj kapasitesi var: koltuk altına ve yerlere bagaj konulabiliyor.

İnceleme videosu için:

Kaynak: Autoblog

Ünlü Alman otomotiv şirketi Mercedes-Benz 2022'ye kadar en az 10 yeni elektrikli model sunacak. Bunlar SUV'den Smart'a kadar birçok modeli kapsayacak. Bu ay Almanya/Frankfurt’ta gerçekleştirilecek Motor Show'da tamamen otonom Smart Vision EQ Fortwo (iki kişilik) konsepti tanıtılacak. Gelecekte kullanılacak araçların paylaşımlı olacağını öngören şirket bunun için Smart ile paylaşımlı konsepte ağırlık veriyor. Smart, Vision EQ Fortwo'yu Car2Go araç paylaşım hizmetinin bir parçası olarak görüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği