Paylaşım ekonomisi çalışanlarının ortalama aylık geliri azaldı

JP Morgan tarafından yapılan bir araştırmaya göre, iş başına ödeme alınan işlerdeki gelir miktarı son yıllarda azaldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

JP Morgan tarafından yapılan bir araştırmaya göre, iş başına ödeme alınan işlerdeki gelir miktarı son yıllarda azaldı. Uber ya da Lyft gibi ulaşım hizmetlerinde ya da Uber Eats ve Postmates gibi teslimat hizmetlerinde çalışan ve yaptıkları iş sayısına göre ücret alan kişilerin aylık gelirinin 2013-2017 arasında yüzde 53 azaldığı kaydedildi. JP Morgan Chase Institute bu araştırmayı yapmak için Chase vadesiz hesaplarına, iş başına ödeme yapan şirketlerden gelen ödemeleri inceledi. Diğer yandan, evini, arabasını ya da park alanını kiraya vererek gelir elde eden kişilerin aylık gelirlerinin aynı dönemde yüzde 69 artış gösterdiği görüldü.

JP Morgan, iş başına ücret alınan ulaşım işlerindeki gelir azalmasının sebebi olarak dört ihtimal gösterdi:

  • Sürücülerin daha az çalışması
  • Artan sürücü sayısına karşın bu servislere yönelik talebin artmaması
  • Yolculuk ücretlerinin düşmesi
  • Platformların sürücülere daha az ödeme yapması

“Az çalışan sürücüler ortalamayı düşürüyor”

Uber ve Lyft ise bu araştırmanın yanlış istatistiklere baktığını ve yanlış çıkarımlarda bulunduğunu söylüyor. Daha fazla sürücü olduğu için çalışma saatlerinin azaldığını söyleyen Uber, bu sebeple sürücülerin daha az iş aldığını ve haliyle gelirlerinin düştüğünü belirtiyor. Uber sözcüsünün açıklamasına göre asıl bakılması gereken istatistik saatlik kazanç. Çoğu sürücünün Uber’i bir ek gelir kaynağı olarak gördüğünü ve bu yüzden yarı zamanlı olarak çalıştığını belirten sözcü, saatlik gelirlerin aşağı yukarı sabit olduğunu ama daha az çalışan sürücülerin bu işten daha az kazandığını söylüyor.

Lyft’ten yapılan açıklamada ise sürücülerin diledikleri zaman çalışma özgürlüğünden memnun olduğu ve az kazanma gibi bir şikayetlerinin olmadığı ifade edildi. Lyft yetkilisi, sürücülerin genellikle haftada 10 saatten daha az çalıştığını belirtti. Az çalışan sürücü sayısı arttıkça da aylık ortalama gelirin düşmesinin normal olduğu vurgulandı.

JP Morgan’ın bu araştırmayı Chase hesaplarını inceleyerek yapması da rakamların yanıltıcı olmasına sebep olmuş olabilir. Uber sürücülüğü yapan bir çok kullanıcı ödemeleri Paypal gibi internet hizmetleri üzerinden alıyor. Bu gelirlerin hesaba katılmamış olması verilerin yetersiz kalmasına sebep olmuş olabilir.

Kaynak: Recode

JP Morgan tarafından yapılan bir araştırmaya göre, iş başına ödeme alınan işlerdeki gelir miktarı son yıllarda azaldı. Uber ya da Lyft gibi ulaşım hizmetlerinde ya da Uber Eats ve Postmates gibi teslimat hizmetlerinde çalışan ve yaptıkları iş sayısına göre ücret alan kişilerin aylık gelirinin 2013-2017 arasında yüzde 53 azaldığı kaydedildi. Diğer yandan, evini, arabasını ya da park alanını kiraya vererek gelir elde eden kişilerin aylık gelirlerinin aynı dönemde yüzde 69 artış gösterdiği görüldü.Yorumunuz: