Ozon tabakasının en büyük düşmanı: Çin

Ozon tabakasına zarar veren gazların salınımı yasak olmasına rağmen Çin'in doğusunda bu gazların yoğun şekilde salındığı ortaya çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yıllardır çevrebilimcilerin kafasını kurcalayan bir soru var. Ozon tabakasına zarar veren gazların kullanımını 2010’da yasaklamış olmamıza rağmen bu gazların salınım düzeyi neden düşmedi? Haziran ayında New York Times’ta yayımlanan bir inceleme yazısı, sorunun kaynağına biraz ışık tutmuştu. Yazıda bu gizemli salınımın Çin’den geldiği iddia edilmişti. Şimdi yayımlanan bir bilimsel araştırma, gazetenin haklı olabileceğini gösteriyor.

Geophisical Research Letters dergisinde yayımlanan bir araştırma, her yıl atmosfere karışan 40 bin ton karbon tetraklorürün en azından yarısının Çin’in doğusundan salındığını ortaya koyuyor. Uluslararası araştırmacılarda oluşan ekip bu durumu belgelemek için Kore yarımadasında hem karadan hem de havadan inceleme çalışmaları yürüttü. Ayrıca gazların atmosferde nasıl hareket ettiğine dair iki simülasyon modeli çalıştırıldı.

Kimin, ne için yaptığı belirlenmeli

Gazların Çin’in doğu kesiminden geldiği biliniyor ancak tam olarak kimin, ne amaçla bu gazları kullandığı tespit edilebilmiş değil. Bu gazların salınımına sebep olan kişilerin, bir yasağı çiğnediğinin farkında olmama ihtimali de bulunuyor.

Çalışma hakkında bir basın açıklaması yayımlayan araştırmacı Matt Rigby “Çalışmamız karbon tetraklorür salınımının konumunu gösteriyor. Ancak salınım süreci ya da hangi endüstrilerin bu durumdan sorumlu olduğu hakkında bilgi sahibi değiliz. Bu konu önemli çünkü salınımı gerçekleştirenin bunu bilinçli olarak mı yoksa farkında olmadan mı yaptığını bilmiyoruz.” dedi.

Bu salınımın kaynağını bulabilirsek, bu konu üzerine çalışmaya ve ozon tabakamıza verilen zararı iyileştirmeye başlayabiliriz. Neredeyse 10 yıldır bu konuda çok az gelişme sağlandığını göz önünde bulundurduğumuzda, harekete geçmeden önce harcayacak vaktimiz yok.

Kaynak: Futurism

Yıllardır çevrebilimcilerin kafasını kurcalayan bir soru var. Ozon tabakasına zarar veren gazların kullanımını 2010'da yasaklamış olmamıza rağmen bu gazların salınım düzeyi neden düşmedi? Geophisical Research Letters dergisinde yayımlanan bir araştırma, her yıl atmosfere karışan 40 bin ton karbon tetraklorürün en azından yarısının Çin'in doğusundan salındığını ortaya koyuyor. Kore yarımadasında karadan ve havadan incelemeler yapan uluslararası bilim ekibi, havada gazların nasıl hareket ettiğini gösteren simülasyonlarla da salınım Çin'den geldiğini doğruladı. Ozon tabakasının korunması için bu salınımın konumunun bir an önce bulunup çalışmaların durdurulması gerekiyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği