Oyun telefonu Red Magic 3, dahili sıvı soğutmalı olacak

ZTE’nin yan kuruluşu Nubia’nın geliştirdiği Red Magic 3 adlı oyun telefonu dahili sıvı soğutma ve fan ile mobil oyunculuğu yeni bir noktaya taşıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Oyun telefonu piyasası Razer, Asus ve diğer göz dolduran modellerle hareketleniyor. Şimdi Çinli oyun telefonu markası Nubia (ZTE’nin bir parçası) Red Magic 3 adlı modelini kullanıma sundu. Bu modelin en dikkat çeken özelliği, soğutma fanını telefonun içine yerleştiren ilk telefon olması.

Tıpkı oyun bilgisayarlarında olduğu gibi ısı oyun telefonlarının da düşmanı. İşlemci ve bellek daha fazla zorlandıkça sıcaklıklar hızla yükseliyor. Bu da oyunun ya da sistemin bütün olarak çökmesine ya da istikrarsızlık göstermesine sebep olabiliyor. Bunu akılda bulunduran Nubia, Red Magic 3 modeline sıvı soğutma sistemi yerleştirerek fanı da telefonun kasasının içine aldı. Üretici, etkin ısı transferinin bu sayede yüzde 500 arttığını söylüyor. Bu karşılaştırma büyük ihtimalle şirketin bir önceki telefonu Red Magic Mars ile yapılmış.

Bu tarz içten soğutma, telefonun boyutunu da artıracaktır. Ayrıca telefonun 5000 mAh bataryası da kasanın içinde önemli bir yer tutuyor. (USB Power Delivery hızlı şarj teknolojisi de destekleniyor). Bu özelliklerle birlikte telefonun boyutunun ne kadar değiştiğine dair bir bilgi paylaşılmadı. Tanıtım fotoğraflarında da telefonun kalınlığını belirleyebilmek çok mümkün değil. Ancak telefonda 6,65 inç 1080×2160 piksel AMOLED ekran olduğu biliniyor. Bu da telefonun boyutları hakkında fikir verebilir. 90 Hz yenileme oranı ve HDR desteği bulunan ekran oyunlarda kullanılmaya hazır.

Üstün performans için gerekli donanım hazır

Oyun için iyi bir ekran ve iyi bir batarya gerekiyor. Ama asıl önemli olan telefonun bu performansı kaldırabilecek işlemci ve belleğe sahip olması. Red Magic 3, Snapdragon 855 işlemci ve 12 GB’a kadar RAM desteğiyle 2019’da bulabileceğiniz en iyi değerleri sunuyor. Telefonun dahili hafızası da 256 GB’a çıkabiliyor. Bu özelliklerle Nubia Red Magic 3 bulabileceğiniz her mobil oyunu çalıştırmayı garanti edebilir. Üstelik 3,5 mm kulaklık girişi de bulunuyor.

Telefon performans ayarlarını düzenlemek için bir yazılımla birlikte geliyor. Bu yazılım üzerinden fan hızını ayarlamak, oyun esnasında bildirimleri kapatmak ve köşelerde bulunan iki adet dokunmatik butona fonksiyonlar eklemek mümkün. Telefonun arkasındaki RGB LED ışıklar da ayrıca değiştirilebiliyor. Böylece tam oyun etkisi yakalanabiliyor.

48 MP, 8K çözünürlüklü kamera

En son Android sürümü olan 9 Pie’ı kullanan telefonun 48 MP arka kamerası ve 16 MP ön kamerası bulunuyor. Telefon arka kamerası ile 8K çözünürlüklü videolar çekebiliyor. Ayrıca, saniyede 1920 karelik ağır çekim videolar çekmek de mümkün. Bu özellikler de göz önünde bulunduğunda telefona oyuncu telefonu yerine yayıncı telefonu demek daha doğru olabilir. Dilerseniz telefonu oynadığınız oyunları yayınlamak için ya da takipçilerinize ilginç videolar hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Telefonun fiyatı Çin’de 2 bin 899 Yuan (2 bin 566 Lira) olarak belirlendi. Avrupa ve ABD’ye Mayıs ayının sonunda gelecek olan telefonun bu bölgelerdeki satış fiyatı ise henüz netleşmedi.

Kaynak: New Atlas

Oyun telefonu piyasası Razer, Asus ve diğer göz dolduran modellerle hareketleniyor. Şimdi Çinli oyun telefonu markası Nubia (ZTE’nin bir parçası) Red Magic 3 adlı modelini kullanıma sundu. Bu modelin en dikkat çeken özelliği, soğutma fanını telefonun içine yerleştiren ilk telefon olması.Tıpkı oyun bilgisayarlarında olduğu gibi ısı oyun telefonlarının da düşmanı. İşlemci ve bellek daha fazla zorlandıkça sıcaklıklar hızla yükseliyor. Bu da oyunun ya da sistemin bütün olarak çökmesine ya da istikrarsızlık göstermesine sebep olabiliyor. Bunu akılda bulunduran Nubia, Red Magic 3 modeline sıvı soğutma sistemi yerleştirerek fanı da telefonun kasasının içine aldı. Üretici, etkin ısı transferinin bu sayede yüzde 500 arttığını söylüyor. Üstün donanım özelliklerine sahip telefon ayrıca 8K çözünürlükte video çekebilen arka kamerası ile de göz dolduruyor.Yorumunuz: