“Oyun konsollarının sonu yakın”

Ubisoft'un CEO'su Yves Guillemot konsolların sonunun geldiğini ve konsolların yerini uzaktan oynama sistemlerinin alacağını düşündüğünü söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Assassin’s Creed’in yapımcısı Ubisoft’un CEO’su Yves Guillemot konsolların sonunun geldiğini düşündüğünü söyledi. 2 Milyar Dolar değerindeki şirketin yöneticisi, “Bence yeni bir nesil daha konsol görürüz ama donanımların adım adım azalma ihtimali oldukça yüksek.” şeklinde konuştu.

Guillemot’un bu şekilde düşünmesinin sebebi ise henüz çok yaygın olmayan uzaktan oynama sistemleri. İnternet bağlantı hızlarının artmasıyla birlikte artık oyuncular oyunları kendi bilgisayarları üzerinden değil, bir ana merkezde bulunan çok güçlü bilgisayarlar üzerinden oynayabiliyor. Oyunun görüntüsü, oyuncunun bilgisayarına yansıtılıyor. Böylece oyuncunun bir oyunu oynayabilmek için ihtiyaç duyduğu tek şey, internetten video izleyebilen bir bilgisayar oluyor.

Guillemot “Zamanla bu yayın hizmetlerinin çok daha fazla oyuncuya ulaşacağını ve evlerde güçlü bir donanım bulundurulması ihtiyacının ortadan kalkacağını düşünüyorum. Bu durum Assassin’s Creed ya da God of War gibi büyük oyunlar için güzel bir haber. AAA oyun endüstrisi bu şekilde çok daha hızlı büyüyebilir. Bu oyunların her platformda oynanabilmesini sağlamak için çalışmak zorundayız. Ancak oyun yayını hizmetiyle, oyunların akıllı telefonlarda ve televizyonlarda konsol olmadan oynanabilmesi endüstriyi ciddi anlamda değiştirecek.” diyor.

İlk örnekler

Sunucu tarlaları tarafından çalıştırılan oyunlar, evde konsol kullanmaya göre şu anda çok uzak bir gelecek gibi görünüyor ancak halihazırda bu hizmeti veren şirketler mevcut. Playstation’ın kendi yayın servisi Playstation Now ve Nvidia’nın servisi GeForce Now şu anda beta sürümünde. Valve da Mayıs ayında kendi hizmeti Link‘in beta sürümünü hizmete sundu. Bu servisler sayesinde oyuncular oyunu akıllı telefonları üzerinden görüntüleyebiliyor. Telefonun bir bilgisayara bilgisayarın da bir internet bağlantısına bağlı olması ile oyunlar uzaktaki bilgisayar üzerinden oynanabiliyor.

Bu hizmetler hala oldukça niş ancak Guillemot teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu hizmetlerin ana akım hale geleceğini öngörüyor. CEO “Bunun bir trend olduğunu ve gelişmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Sonunda teknoloji önemli bir şekilde gelişecek ve dünyanın büyük şehirlerindeki oyuncular sorunsuz bir oyun deneyimi yaşamaya başlayacak.” diyor.

Kaynak: Business Insider

Assassin's Creed'in yapımcısı Ubisoft'un CEO'su Yves Guillemot konsolların sonunun geldiğini düşündüğünü söyledi. Yönetici "Bence yeni bir nesil daha konsol görürüz ama donanımların adım adım azalma ihtimali oldukça yüksek." şeklinde konuştu. Guillemot'un bu şekilde düşünmesinin sebebi ise henüz çok yaygın olmayan uzaktan oynama sistemleri. İnternet bağlantı hızlarının artmasıyla birlikte artık oyuncular oyunları kendi bilgisayarları üzerinden değil, bir ana merkezde bulunan çok güçlü bilgisayarlar üzerinden oynayabiliyor. Oyunun görüntüsü, oyuncunun bilgisayarına yansıtılıyor. Böylece oyuncunun bir oyunu oynayabilmek için ihtiyaç duyduğu tek şey, internetten video izleyebilen bir bilgisayar oluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği