Otonom otobüs trafiğe çıkmaya hazırlanıyor

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi ve Volvo Buses tarafından geliştirilen 12 metrelik otonom otobüs, Salı günü ilk kez denendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) ve Volvo Buses tarafından geliştirilen 12 metrelik otonom otobüs, Salı günü ilk kez denendi. Bu deneme, NTU’nun Kara Ulaşımı Otoritesi ile belirli rotalar üzerinde düzenli servislerin otonom otobüslerle yapılması konusundaki iş birliği çerçevesinde geliştirildi.

Volvo 7900 modeli elektrikli otobüsün 36 koltuğu bulunuyor ve toplam 80 yolcu taşıyabiliyor. Sıfır salınımlı araç, aynı boyutta bir dizel otobüse göre yüzde 80 daha az enerji tüketiyor. Otonom sürüş için otobüse çeşitli algılayıcılar ve yapay zeka tarafından kontrol edilen navigasyon kontrol mekanizmaları yerleştirildi. Bunlar arasında ışık algılama ve mesafe algılama sensörleri ile üç boyutlu görüntü kaydedebilen ikili görüntü kameraları yer alıyor. Ayrıca bir küresel navigasyon uydusu sistemi, birden fazla veri kaynağı kullanarak otobüse 1 santimetre hata payıyla konum bilgisi sağlıyor.

Her koşulda çalışabilen otonom sistem

Algılayıcılar ve navigasyon platformları NTU araştırmacıları tarafından geliştirilen bir yapay zeka tarafından kontrol edilecek. Bu yapay zeka aynı zamanda otobüsün yoğun trafikte ve tropikal hava koşullarında otonom olarak çalışabilmesini sağlıyor.

Basın bülteninde “Maksimum emniyet ve güvenilirlik için yapay zeka sistemi ayrıca endüstrinin en iyi siber güvenlik önlemleri ile istenmeyen siber müdahalelere karşı korunuyor.” dendi.

NTU Otonom Araçlar Test ve Araştırma Mükemmelleştirme Merkezinde ilk denemeleri gerçekleştirilen otobüs önce üniversite kampüsü içinde sonra da trafiğe açık diğer yollarda hizmet vermeye başlayacak.

Kaynak: Channel News Asia

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi ve Volvo Buses tarafından geliştirilen 12 metrelik otonom otobüs, Salı günü ilk kez denendi. Gelişmiş algılayıcılar ve navigasyon sistemleri ile donatılan otobüs önce üniversite kampüsünde daha sonra da trafiğe açık diğer yollarda hizmet verecek. Otobüs yoğun trafikte ve zorlu hava koşullarında çalışabilecek bir sisteme sahip.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği