Oppo ilk kez telefonun ön kamerasını ekranın altına yerleştirdi

Mobil kamera alanında yaptığı yeniliklerle tanınan Oppo, dünyanın ilk ekran altı ön kamerasını tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli elektronik üreticisi Oppo, dünyanın ilk ‘ekran altı ön kamerası’nı tanıttı. Bu yeni teknoloji, Mobil Dünya Kongresi’nde gösterilmişti.

Oppo’nun verdiği bilgiye göre, selfie kamerası özel bir piksel yapısına sahip olan, son derece saydam bir materyalden yapılan ekranın alt kısmındaki bir bölüme gömülüyor. Ekranın özel piksel yapısı, ışığın lense ulaşmasını sağlıyor.

Bu teknolojiyi ne zaman ürünlerde göreceğimizi bilmiyoruz

Oppo’nun selfie kamerasının, diğer telefonların ön kameralarından daha büyük olduğu da söyleniyor. Şirket, kamerayı ekranın altına yerleştirmenin diğer akıllı telefon kameralarının görüntü kalitesiyle yarışmayı zorlaştıracağını kabul ediyor. Bunu telafi etmek için ise puslanma, parlaklık ve renk tonu sorunlarıyla ilgilenen yazılım algoritmaları geliştirildi. Böylece diğer cihazların kameralarıyla eşit düzeye gelmiş oluyor. İddianın ne derece doğru olduğunu bu teknolojiyi piyasada görmeden söylememiz mümkün değil. Ayrıca ekran altı kamerayı ne zaman bir ürünün içinde göreceğimize dair net bir tarih verilmedi. Şirket, “yakın zamanda” diyor.

Oppo’nun bu çabası, mobil kamera alanında yenilik yaratmaya çalıştığı ilk hamle değil. Akıllı telefonlar için 10 kat yakınlaştırma özelliğine sahip kamera sistemi bu yılın Şubat ayında tanıtılmıştı. Geçtiğimiz ay ise şirketin en büyük başarılarından biri olan, köşeleri yuvarlak ekrana sahip, pop-up kameralı OnePlus 7 Phone satışa sunulmuştu.

Kaynak: Mac Rumors

Çinli elektronik üreticisi Oppo, dünyanın ilk ekran altı ön kamerasını tanıttı. Bu selfie kamerası, özel bir piksel yapısına sahip olan, son derece saydam bir materyalden yapılan ekranın alt kısmındaki bir bölüme yerleştiriliyor. Kameranın ekranın altında olmasının sebep olabileceği parlaklık, renk tonu, puslanma gibi sorunları çözmek için ise özel bir yazılım geliştirildi. Ancak bu yenilikçi teknolojiyi ne zaman bir ürünün içinde görebileceğimizi henüz bilmiyoruz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği