Open Connect: Mahallenizdeki Netflix

Netflix, Open Connect adını verdiği kutu şeklindeki sunucularla her bölgeye hızlı servis sağlıyor ve uluslararası internet trafiğini meşgul etmiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Netflix şu anda dünyanın en büyük dizi ve film izleme platformu. 75 milyon Netflix abonesi her gün milyonlarca bölüm dizi izliyor. Bu da çok fazla veri akışı demek. O kadar fazla ki, Netflix’in trafiği uluslararası internet iletişimini sağlayan kabloların kapasitesini aşabilir. Netflix’in en yoğun olduğu saatlerde, ülkeler arası internet kablolarının kapasitesi olan saniyede 35 Terabayt veri akışı aşılıyor. Yani ülkede başka kimse internete bağlanmasa bile, altyapı Netflix için yetersiz kalabilir.

Bu problemin oluşacağını önceden fark eden Netflix, soruna akıllıca bir çözüm geliştirmiş. Veri trafiğinin yoğun olduğu bölgelere, Netflix’in Open Connect olarak adlandırdığı kutular yerleştiriliyor. Netflix’in yerel internet sağlayıcılarıyla anlaşarak internet hattına bağladığı bu kutulara, trafik yoğunluğunun düşük olduğu saatlerde Netflix’in içeriği yükleniyor. Böylece bölgede Netflix kullanan kimseler, binlerce kilometre ötedeki sunuculardan veri çekmek zorunda kalmıyor.

Örneğin Brezilya’da Netflix ilk kullanıma sunulduğunda Dallas ve Miami’de (ABD’nin en güneyinde bulunan şehirlerden ikisi) bulunan Open Connect kutuları devreye sokulmuştu. Ancak bir süre sonra Brezilya’daki trafik artmaya başlayınca ülkedeki internet servis sağlayıcılarla anlaşılarak ülkeye Open Connect’ler yerleştirildi. Böylece dizi ve filmlerin çok daha hızlı yüklenmesi sağlandı.

Kullanıcılarından gelen verileri başarılı bir şekilde kullanması ile bilinen Netflix bu yeteneğini bu konuda da kullanıyor. Hangi bölgede hangi içeriğin çok izlediği belirlenerek Open Connect’e o içerik yükleniyor. Hatta çok popüler olan dizi ve filmler için birden fazla kopya yerleştiriliyor. Böylece bölgede izlenen içeriğin çoğu yakındaki kutudan sağlanmış oluyor. Eğer bir bölgede bir dizi ya da film popüler olmaya başlamışsa ama Open Connect’te bulunmuyorsa, 15 dakika içinde istenilen içerik istenilen Open Connect’e gönderilebiliyor. Eğer bir Open Connect çok fazla abonenin çok farklı içerikleri izlediği bir bölgede bulunuyorsa, Netflix’in tüm içeriği tek bir kutuya yüklenebiliyor.

Netflix yoğun saatlerde, saniyede 35 Terabaytı aşan veri transferine çözüm bulmak için Open Connect adlı bir sistem kullanıyor. Yerel servis sağlayıcılarıyla anlaşılarak internete bağlanan Open Connect kutuları belirli bir bölgede hızlı dizi ve film izleme imkanı sunuyor. Bir Open Connect kutusunun içine Netflix'in bütün arşivi yüklenebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği