Ölüm korkunuzu sanal gerçeklikle yenin

Araştırmacılar, sanal gerçeklik teknolojisiyle bedenin dışına çıkma tecrübesinin ölüm korkusuna ve anksiyeteye iyi geldiğini keşfettiler.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araştırmacılar, sanal gerçeklik teknolojisiyle bedenin dışına çıkma tecrübesinin ölüm korkusuna ve anksiyeteye iyi geldiğini keşfettiler. Kişinin korkularıyla yüzleştirilmesi fobilerin ortadan kaldırılması açısından etkili olsa da genellikle pek etik bir şey olarak görülmez. Ancak bu yöntemin 1990’lı yıllarda yeniden yaygınlaşmasının ardından, sanal gerçeklik yükseklik korkusundan örümcek fobisine kadar birçok fobinin tedavisinde kullanıldı.

Önceki araştırmalarda elde edilen sonuçlara göre bedeninin ruhundan ayrıldığını hisseden hastalar ayıldıktan sonra ölüm korkularının azaldığını belirttiler. Bu araştırmada Barselona Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı otuz iki kadından oluşan bir grubu ikiye ayırarak Oculus Rift sanal gerçeklik gözlükleri verdiler. El ve ayak bileklerine de titreşimli bantlar taktılar. Yatay pozisyonda duran gönüllüler, ortamı ve kendi vücutlarını üç boyutlu şekilde görme imkanına sahipti.

Sanal bedenlerinin hareketlerini kendi gerçek bedenleriyle bağdaştırmak ‘beden aidiyeti illüzyonu‘ denen şeye sebep oldu. Böylece kişiler ruhları bedenlerinden ayrılmış gibi hissetti. Bu dijital tecrübeden sonra katılımcılarla kısa bir anket yapıldı. Katılımcıların birçoğu ölüm korkularının azaldığını belirtti.

Etik olup olmadığı tartışılıyor

Bu tecrübe, kişilerin ölüm korkusuyla başa çıkması açısından oldukça faydalı olsa da bazı etik soruları da beraberinde getiriyor. Üstelik araştırma henüz sadece küçük bir kadın grubu ile gerçekleştirildiği için kapsamlı sonuçlar vermesi mümkün görünmüyor. Yine de, soyut konularda ya da korkunun üstesinden gelmek için, sanal gerçekliğin kullanılabileceğini gözler önüne seriyor.

Kaynak: Science Alert

Barselona Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı otuz iki kadından oluşan gönüllü grubuyla bir araştırma yaptı. Katılımcılara Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü verildi, ayrıca el ve ayak bileklerine titreşimli bantlar takıldı. Kişiler gözlük ve bantlar sayesinde kendi bedenleri ve sanal bedenleri arasında bir bağ kurdular. Böylece ruhun bedenden ayrılma tecrübesini deneyimlemiş oldular. Katılımcıların birçoğu yaşadıkları tecrübeden sonra ölüm korkularının azaldığını belirttiler. Yine de bu uygulamanın etik olup olmadığı tartışılıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği