Ödeme süreçlerini etkileyecek 7 trend

Milenyum nesli ve X nesli'nin artan nüfusu ile birlikte mobil ödemelerin ve cüzdanların popülerliğinin yanı sıra biyometrik doğrulama da artış gösterdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güvenlik teknolojisindeki gelişmeler ve değişen müşteri davranışları sayesinde ödeme endüstrisi hızla gelişiyor. Milenyum nesli ve X nesli’nin artan nüfusu ile birlikte mobil ödemelerin ve mobil cüzdanların popülerliğinin yanı sıra biyometrik doğrulama da artış gösterdi. Ödeme süreçlerinin geleceği hakkında takip etmeniz gereken yedi trend şu şekilde:

 1. Mağazada mobil ödemelerin kredi kartıyla ödemeyi geçmesi bekleniyor. Bugün 75 milyar Dolar olan bu sektörün 2020’ye kadar 503 milyar Dolar’ı bulması bekleniyor.
 2. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde en fazla kullanılan mobil ödeme uygulamaları Apple Pay (yüzde 16,6), Google Wallet (yüzde 16,0), Android Pay (yüzde 11,3) ve Samsung Pay (yüzde 8,2)
 3. İnternetten alışveriş yapanların en çok kullandığı üç ödeme yöntemi: kredi kartı (yüzde 42), elektronik ödeme (yüzde 39), banka (debit) kartı (yüzde 28)
 4. ABD’de 2014’te 3,2 milyon adet olan mobil POS cihazı sayısı 2021’de 27,7 milyon’a ulaşacak.
 5. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde blok zinciri teknolojisinin muhasebe uzlaşma masraflarını yüzde 70 azaltması bekleniyor. Uyum masraflarında da yüzde 30 ila 50 azalma bekleniyor.
 6. Geliştirilmiş müşteri deneyimi ödemelerin geleceği olacak. Milenyum nesli ve X neslinin yüzde 60’ı kredi kartı bilgilerini üçüncü parti şirketlerle paylaşmakta sorun görmüyor.
 7. Parmak izi ve yüz algılama gibi biyometrik doğrulama yöntemleri 2021’de 18 milyardan fazla ödemede kullanılacak.
Kaynak: Payments Journal

Ödeme süreçlerinin geleceği hakkında takip etmeniz gereken yedi trend şu şekilde:

 1. Mobil ödemeler kredi kartını geçecek
 2. En fazla kullanılan mobil ödeme yöntemi Apple Pay.
 3. İnternet alışverişlerinde en fazla kullanılan yöntem kredi kartı.
 4. 2021'de ABD'de 27,7 milyon mobil POS cihazı olacak.
 5. Blok zinciri teknolojisi para aktarım masraflarını azaltacak.
 6. Gençlerin çoğu kredi kartı bilgilerini üçüncü parti şirketlerle paylaşıyor.
 7. 2021'de 18 milyar ödemede biyometrik doğrulama kullanılacak.

1 Yorum

 • bu tarz ödeme biçimlerinin Türkiye’de ki yeri nedir? yaygınlaşmamış ancak yasal olarak uygulanmasında sorun olmayan yöntemler var mı ?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği