Norveçli balıkçılar bir Rus ‘casus’ balinası tespit etti

Norveç'te balıkçılar, üzerinde Rusya'ya ait olduğu sanılan bir koşum takımı bulunan bir beluga balinası ile karşılaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Norveçli balıkçılar tarafından tespit edilen, üzerinde Rus yapımı bir koşum takımı bulunan bir beluga balinasının Rus askeri tesislerinden gönderildiği iddia edildi. Norveç Balıkçılık İdaresinden Joergen Ree Wiig balinanın üzerindeki kayışta “Equipment of St. Petersburg” (St. Petersburg Ekipmanı) yazdığını ve bu kayışların üzerine aksiyon kamerası takılabildiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Arktik’te, üzerinde koşum takımı bulunan uysal bir beyaz balina gördüklerini söylediğini belirten Ree Wiig, balıkçı Joar Hesten ile birlikte soğuk suya atlayıp balığın kayışlarını çıkardıklarını söyledi. Ree Wiig Norveç ordusunun bu koşum takımına büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

“Murmansk’taki tesislerden geliyor olabilir”

Trömsö Arktik Üniversitesi, Arktik ve Deniz Biyolojisi uzmanı Audun Rikardsen Rusya’nın Murmansk’taki donanma biriminin bu olayla bir ilgisi olduğunu düşünüyor. Rusya’nın kuzeybatı kısmında, Kola Yarımadası’nda yer alan Murmansk’ta Rusya’nın birçok askeri tesisi bulunuyor.

Bu deniz memelisinin tam olarak ne için eğitildiği ve ne yapması gerektiği veya Rus ordusunun askeri hareketlerinin bir parçası olup olmadığı henüz bilinmiyor. Rikardsen Rusya ve Norveç’teki diğer bilimcilerle görüştüğünü ve Rusya’nın beluga balinalarını kullandığı herhangi bir askeri deney ya da programdan bahsedilmediğini ifade etti.

Rikardsen “Bu uysal evcil bir hayvan. Kendisine yemek verilmesine alışkın. Bu yüzden balıkçıları görünce temas kurmak istemiş. Şimdi asıl soru bu hayvanın kendi başına yiyecek bulma konusunda başarılı olup olmadığı. Daha önce Rusya’da kapalı alanlarda tutulan balinaların açık denizde hayatta kalabildiğini gördük.” diyor. Hesten, Norveç televizyon kanalı NRK’ya yaptığı açıklamada balinanın balıkçı gemisine sürtünmeye başladığını söyledi.

“Sovyet ordusu yunus eğitiyordu”

Rusya’nın askeri amaçlı olarak balina kullandığına dair herhangi bir bilgi yok ama Sovyetler Birliği zamanında yunus balıklarının savaşlarda kullanılmak üzere mayın tespit etme ve bomba yerleştirme gibi amaçlarla eğitildiği biliniyor. Kırım’daki Sivastopol üssünde yunus eğitme çalışmaları yürütülüyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından kapatılan üssün, Kırım’ın Rusya tarafından ele geçirilmesinin ardından yeniden faaliyete geçtiği iddia edilmişti.

Rus Savunma Bakanlığının da 2016’da eğitilecek beş adet yunus balığı satın almak üzere ilan verdiği biliniyor. İlanda yunusların ne amaçla kullanılacağı belirtilmemişti ancak güçlü dişlere sahip olmaları gerektiği detayı yer alıyordu. İlan kısa süre içinde kaldırılmıştı.

Kaynak: ABC News, The Guardian

Norveçli balıkçılar tarafından tespit edilen, üzerinde Rus yapımı bir koşum takımı bulunan bir beluga balinasının Rus askeri tesislerinden gönderildiği iddia edildi. Norveç Balıkçılık İdaresinden Joergen Ree Wiig balinanın üzerindeki kayışta "Equipment St. Petersburg" (St. Petersburg Ekipmanı) yazdığını ve bu kayışların üzerine aksiyon kamerası takılabildiğini söyledi. Rusya'nın kuzeybatı kısmında, Kola Yarımadası'nda yer alan Murmansk'ta Rusya'nın birçok askeri tesisi bulunuyor. Balinanın bu tesislerden gelmiş olabileceği fikri üzerinde duruluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği