Nobel Edebiyat Ödülü bu yıl verilmeyecek

Bir süredir taciz skandalıyla çalkalanan İsveç Akademisi, istifa eden üyeleri sebebiyle Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yıl verilmemesini kararlaştırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir süredir taciz skandalıyla çalkalanan İsveç Akademisi, Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yıl verilmemesini kararlaştırdı. Akademi üyesi şair Katarina Frostenson’un eşi Fransız fotoğrafçı Jean-Claude Arnault, cinsel tacizle ve kazanan isimleri sızdırmakla suçlanmıştı. Olaylar üzerine akademiden altı üye istifa etti. Şu anki kadronun Nobel Edebiyat Ödülü vermek için yeterli güvenilirliği sağlayamayacağından endişe eden İsveç Akademisi, bu yılki ödülün 2019’da verilecek ödülle birlikte açıklanmasına karar verdi.

Diğer ödüller etkilenmeyecek

Nobel Vakfı da akademinin kararını desteklediğini yazılı bir açıklamayla duyurdu. Kurum tarihinde daha önce de bazı durumlarda ödüllerin ertelendiğini dile getiren Nobel Vakfı, ödüller veren bir kurumun inandırıcılığını koruması gerektiğini söyledi. Diğer dallarda verilecek ödüller konusunda herhangi bir sorun olmadığını belirten vakıf, bu ödüllerin zamanında verileceğini duyurdu.

Açıklamada, akademinin önündeki zamanı, güvenilirliğini yeniden tesis etmek için çalışmalar yürüteceğine inanıldığı belirtildi. Akademide yürütülen reform çalışmalarının ve gelecekteki planların dış dünyaya karşı daha açık bir yaklaşım içerisinde gerçekleşmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Kaynak: ArtfulLiving, Nobel Prize

Bir süredir taciz skandalıyla çalkalanan İsveç Akademisi, Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yıl verilmemesini kararlaştırdı. Akademi üyesi şair Katarina Frostenson'un eşi Fransız fotoğrafçı Jean-Claude Arnault, cinsel tacizle ve kazanan isimleri sızdırmakla suçlanmıştı. Olaylar üzerine akademiden altı üye istifa etti. Şu anki kadronun Nobel Edebiyat Ödülü vermek için yeterli güvenilirliği sağlayamayacağından endişe eden İsveç Akademisi, bu yılki ödülün 2019'da verilecek ödülle birlikte açıklanmasına karar verdi. Diğer alanlardaki ödüller bu karardan etkilenmeyecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği