Bob Dylan Nobel’i kabul etti

Bob Dylan, geçtiğimiz yıl kendisine layık görülen Nobel Edebiyat Ödülü'nü bu hafta sonu Stockholm'de akademi üyelerinden teslim alacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bob Dylan, geçtiğimiz yıl kendisine layık görülen Nobel Edebiyat Ödülü’nü bu hafta sonu Stockholm’de akademi üyelerinden teslim alacak. ABD’li şarkıcıya bu ödül Ekim ayında verilmiş ancak Dylan ödül törenine katılmamıştı. Madalyanın yanı sıra verilen 8 milyon İsveç Kronu (3,26 milyon Lira) değerindeki para ödülünü de alabilmek için Dylan’ın bir Nobel dersi vermesi gerekiyor. Ancak 75 yaşındaki sanatçı bugüne kadar bunu da gerçekleştirmedi.

İsveç’in başkentinde iki konser verecek olan Dylan, bu süre zarfı içerisinde akademi üyeleriyle görüşüp Nobel diplomasını ve madalyasını teslim alarak tebrikleri kabul edecek. Dylan’ın talebi üzerine, görüşmede basın mensupları bulunmayacak. Nobel dersi için ise Dylan’ın video formatında bir ders göndermesi bekleniyor. 2013’te bu ödülü kazanan Alice Munro da benzer bir yönteme başvurmuştu. Dylan’ın dersi en geç Haziran ayına kadar video olarak ya da yüz yüze gerçekleştirmiş olması gerekiyor. Aksi taktirde para ödülünden vazgeçmesi gerekecek.

Sessizlik sona erdi

İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Sara Darius bu konuda kararın Bob Dylan’a ait olduğunu, kendisine bir yaptırım uygulanamayacağını dile getirdi. Ekim ayında ödül açıklandığında karar büyük şaşkınlıkla karşılanmış, Bob Dylan konu ile ilgili iki hafta boyunca hiçbir açıklama yapmamıştı. Daha sonra gelen açıklamada Dylan bu onura sahip olmanın kelimelerle ifade edilemeyeceğini belirtmiş ve bu ödülü alma ihtimalinin Ay’a ayak basma ihtimali ile aynı olduğunu düşündüğünü söylemişti. Ödülün Dylan’a verilmesinin sebebi olarak “şiirsel ifadeler yaratarak Amerikan şarkı geleneğine büyük katkı yapması” gösterilmişti.

Daha önceden yaptığı planlar sebebiyle Aralık ayında düzenlenen ödül törenine katılamayacağını açıklayan Dylan, o tarihten bu yana Nobel ödülünü kabul etme konusunda herhangi bir açıklamada bulunmamıştı. Bob Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ilk şarkıcı ve 1993’ten bu yana bu ödüle layık görülen ilk ABD’li olarak da kayıtlara geçti.

Kaynak: BBC

Bob Dylan, geçtiğimiz yıl kendisine layık görülen Nobel Edebiyat Ödülü'nü bu hafta sonu Stockholm'de akademi üyelerinden teslim alacak. ABD'li şarkıcıya bu ödül Ekim ayında verilmiş ancak Dylan ödül törenine katılmamıştı. Madalyanın yanı sıra verilen 8 milyon İsveç Kronu (3,26 milyon Lira) değerindeki para ödülünü de alabilmek için Dylan'ın bir Nobel dersi vermesi gerekiyor. Ancak 75 yaşındaki sanatçı bugüne kadar bunu da gerçekleştirmedi.

1 Yorum

  • Bir barış eylemcisi de olan Dylan, ödülden dolayı alacağı parayı bağışlayabilir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği