Bob Dylan, Nobel ödül törenine katılmayacak

Geçtiğimiz ay Nobel Edebiyat Ödülü verilmesine karar verilen Bob Dylan, önceden ayarlanan planları sebebiyle 10 Aralık'taki törene katılamayacağını açıkladı

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nobel ödüllerini veren İsveç Akademisi, geçtiğimiz ay Nobel Edebiyat Ödülü’nü verme kararı aldığı ABD’li şarkıcı Bob Dylan’dan kişisel bir mektup aldıklarını, mektupta Dylan’ın önceden yapılmış planları sebebiyle Nobel seremonisine katılamayacağını belirttiğini açıkladı.

Dylan’ın ödüle layık görülmesi sebebiyle ‘çok onurlandığını’ ve ödülü kişisel olarak alabilmeyi dilediğini ifade ettiğini söyleyen akademi, ünlü sanatçının önümüzdeki yılın Haziran ayına kadar bir Nobel dersi vermesini bekliyor.

Ödülü almayan ilk sanatçı değil

75 yaşındaki sanatçı bu prestijli ödüle layık görülüp de törene katılmayan ilk kişi olmayacak. Harold Pinter ve Doris Lessing gibi İngiliz edebiyatının usta isimleri de sırasıyla 2005 ve 2007’de, kendilerine verilen ödülü almaya gitmemişlerdi. Jean Paul Sartre ise bugüne dek bu ödülü reddettiğini açıklayan tek isim.

Akademiden yapılan açıklamada bu isimlerin de Bob Dylan gibi ödülün asıl sahibi oldukları belirtildi. Bob Dylan’ın ödülü almak için 10 Aralık tarihinden itibaren altı ay içerisinde, ödülü aldığı konu ile ilgili bir Nobel dersi vermesi gerekiyor. Ödülün verilmesi için tek şart bu. Dylan ders anlatma konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Yeni şiirsel ifadeler

Geçtiğimiz ay ödülün Bob Dylan’a verileceği açıklandığında büyük bir tartışma yaşanmış, ödül üzerine sanatçının sessizliği de dedikodulara yol açmıştı. Bazılarına göre sanatçının sessizliği ödüle olumlu bakmamasının bir sonucuydu. Ancak akademiden yapılan açıklamada Dylan’ın ödüle layık görüldüğü için çok minnettar olduğu belirtildi.

ABD müziğinin son 40 yılına önemli eserleriyle damga vuran şarkıcı, “büyük Amerikan müziği geleneğine yeni şiirsel ifadeler kazandırdığı için” ödüle layık görülmüştü. Nobel ödül töreni, Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık tarihinde İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirilecek.

Kaynak: BBC

ABD'li şarkıcı Bob Dylan geçtiğimiz ay Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi olarak açıklanmış ancak ünlü şarkıcı uzun süre konu ile ilgili açıklama yapmamıştı. Daha sonra Nobel komitesine bir mektup gönderen Dylan ödüle layık görüldüğü için minnettar olduğunu ve onurlandığını ifade etti. 10 Aralık tarihinde daha önceden yapılmış planları olduğunu söyleyen Dylan ödül törenine katılmama kararı aldı. Dylan'ın ödülü teslim alması için 10 Aralık'tan itibaren 6 ay içinde edebiyat üzerine bir Nobel dersi vermesi gerekiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği