New York’ta Uber ve Lyft araçlarına yeni düzenleme

New York Şehir Konseyi'nin aldığı karara göre önümüzdeki 12 ay boyunca Uber ve Lyft'in sisteme yeni araç dahil etmesi askıya alındı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber ve Lyft New York şehir yönetimiyle yine bir mücadeleye girişti ancak bu kez kaybetti. New York Şehir Konseyi’nin aldığı karara göre önümüzdeki 12 ay boyunca Uber ve Lyft’in sisteme yeni araç dahil etmesi askıya alındı. Bu süre içinde araç çağırma servislerinin şehirde trafik tıkanıklığına katkısı ve şoför ücretleri gibi konular incelenecek.

Uber ve Lyft, kullanıcılarını bu gelişmenin hizmet fiyatlarını ve araç bekleme sürelerini artırabileceği konusunda uyardı. Lyft Başkan Yardımcısı Joseph Okpaku “Bu düzenlemelerle New Yorklular özellikle beyaz olmayan vatandaşların yaşadığı bölgelerde ve dış mahallelerde taksi bulmakta zorlandıkları döneme geri dönecekler.” diyor.

Büyümeye alan bırakıldı

Ancak şehir yönetiminin kararı bu şirketlerin sonu anlamına gelmiyor. Kararlarda şirketlerin büyümeye devam etmesi için az da olsa alan bırakılmış. Örneğin şirketler yeterince hizmet alamayan bölgelerde yeni araçlar için lisans alabilecek ya da tekerlekli sandalye erişimi olan araçları sınır olmaksızın sisteme dahil edebilecek.

Asıl sorun, diğer şehirlerde de benzer düzenlemelerin uygulanmaya başlaması olabilir. New York örneğini takip eden diğer büyük şehirler de Uber ve Lyft’e kısıtlama getirmeye karar verirse bu durum şirketlerin büyüme rakamlarını olumsuz etkileyecektir. Her iki şirketin de önümüzdeki iki yıl içinde halka arz işlemlerini başlatmayı planladığı göz önünde bulundurulduğunda, büyüme rakamlarının böyle bir darbe alması şirketlerin değerini düşürecektir.

Asgari ücret belirlenecek

New York Şehir Konseyi Uber ve Lyft sürücülerinin alacağı asgari ücreti belirlemeyi öngören bir maddeyi de değişiklik kararına ekledi. Bazı sürücülerin intihar etmesinin ardından, şirketlerin bu karara itiraz etmesi pek olası görülmüyor. Önümüzdeki bir yıl içinde yapılacak incelemelerin ardından sisteme yeni araç dahil edilmesi ve sürücülerin asgari ücreti konusunda nihai karar alınacak.

Şehir yönetiminin bu düzenlemesi hem taksicileri hem de Uber ve Lyft sürücülerini memnun etti. Bağımsız Şoförler Deneği yöneticisi Ryan Price “Bugün işçiler ve New York yöneticileri tarih yazdı. Silikon Vadisi’nin devleriyle uğraşmak kolay değil ancak doğru bildiğimiz şey için savaşmaya devam ettik ve sonunda kazanan işçiler oldu” diyor.

Kaynak: Recode

New York Şehir Konseyi'nin aldığı karara göre önümüzdeki 12 ay boyunca Uber ve Lyft'in sisteme yeni araç dahil etmesi askıya alındı. Bu süre içinde araç çağırma servislerinin şehirde trafik tıkanıklığına katkısı ve şoför ücretleri gibi konular incelenecek. Şirketlerin yeterince hizmet almayan bölgelere yeni araç kaydetmesine izin veriliyor. Aynı şekilde tekerlekli sandalye erişimi olan araçlara da bir sınır getirilmedi. 12 ayın sonunda yeni araç kaydı ve asgari şoför maaşı gibi konularda nihai karar açıklanacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği