Netflix’in orijinal içerik bütçesi 7 milyar Dolar

Netflix geçtiğimiz yılki orijinal içerik bütçesini 1 milyar Dolar artırarak 2018'de toplam 7 milyar Dolar'ı orijinal içeriğe ayıracağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Netflix bu aralar dünyada adından en çok söz ettiren şirket konumunda. Bunun da önemli sebepleri var. Video izleme platformu, hem televizyon hem de sinema için ürettiği içeriklerle, birden fazla endüstride dengeleri bozuyor. Şirketin yeniliğe olan bağlılığı Netflix’i rakiplerinin çok ötesine yerleştiriyor. Üstelik bu başarı sadece kazanılan para ya da abone sayısıyla ilgili de değil. Şirket, yapımlarıyla bu yılki Emmy Ödülleri’nde 91 dalda aday gösterilerek eleştirmenlerin de onayını aldı.

Bu günlerde internet, Disney’in Netflix’ten çekilme kararıyla çalkalanıyor. Ancak Netflix bu karardan çok da etkilenmiş gibi durmuyor. Şirket yeni yaptığı açıklamayla, geçtiğimiz yılki orijinal içerik bütçesini 1 milyar Dolar artıracağını açıkladı. İçerik Genel Müdürü Ted Sarandos, Variety’ye verdiği bir röportajda 2016’da 5 milyar Dolar 2017’de ise 6 milyar Dolar olan orijinal içerik bütçesinin 2018’de 7 milyar Dolar’a çıkarılmasına karar verdiklerini açıkladı.

“Herkes ne yapıyorsa biz de onu yapıyoruz”

Böyle astronomik bütçelerle şirketin Hollywood’a fayda mı yoksa zarar mı getirdiği tartışma konusu haline geldi. Üretici, yapımcı ve dağıtıcının tek elde toplandığı bu model film endüstrisine zarar verebilir. Ancak Sarandos Netflix’in sadece medya endüstrisinde görülen bir değişimi takip ettiğini söylüyor:

Bence stüdyolar ve dağıtım şirketleri arasındaki ilişki her zaman çıkar ilişkisine dayalı bir dostluk gibiydi. Herkes zaten bizim yaptığımızın farklı bir versiyonunu yapıyor. İçeriği en iyi hale getirmek için markaları ve ortakları ile birlikte karar vermeleri gerekiyor. Biz orijinal içerik üretmeye beş yıl önce başladığımızda böyle olacağını tahmin etmiştik.

Netflix’in ileri görüşlülüğü ve çok para harcama stratejisinin şirkete getirisi büyük oldu. Şirketin borsa değeri yüzde 5000 arttı ve toplam abone sayısı 100 milyonun üzerine çıktı. Bazı analistler bu geniş bütçeye bakıp Netflix’in aşırı değerlendirme balonunun içinde olduğunu söylüyor ancak özellikle son yıllarda Netflix’in orijinal içeriklerinin başarısı düşünüldüğünde şirketin ve Sarandos’un ne yaptığını bildiğini söylemek yanlış olmaz.

Kaynak: Streaming Observer

Netflix İçerik Genel Müdürü Ted Sarandos, Variety'ye verdiği bir röportajda 2016'da 5 milyar Dolar 2017'de ise 6 milyar Dolar olan orijinal içerik bütçesinin 2018'de 7 milyar Dolar'a çıkarılmasına karar verdiklerini açıkladı. Böyle astronomik bütçelerle şirketin Hollywood'a fayda mı yoksa zarar mı getirdiği tartışma konusu haline geldi. Üretici, yapımcı ve dağıtıcının tek elde toplandığı bu model film endüstrisine zarar verebilir. Ancak Sarandon Netflix'in sadece medya endüstrisinde görülen bir değişimi takip ettiğini söylüyor. Şirketin büyüme rakamlarına ve eleştirmenlerin yorumlarına bakılırsa Netflix doğru yolda ilerliyor gibi duruyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği