Netflix ve HBO etkileşimli bir deneye hazırlanıyor

Netflix, Amazon ve HBO gibi büyük şirketlerin yaptığı denemelerin sonucu olarak 'kendi hikayeni seç' seçeneği ekrana adapte ediliyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Yakın bir zamanda video içeriğiyle etkileşime geçmek onu izlemek ya da kanallar arasında geçiş yapmak kadar kolaylaşacak.[/inlinetweet] Netflix, Amazon ve HBO gibi büyük şirketlerin yaptığı denemelerin sonucu olarak ‘kendi hikayeni seç’ seçeneği ekrana adapte ediliyor. Söylentilerin gerçekleşmesi durumunda televizyon izleme alışkanlığı kökten değişime uğrayabilir, bunun örnekleri de DreamWorks’ün Çizmeli Kedi’nin Maceraları ve HBO’nun yedi saatlik serisi Mosaic’te görülecek.

Mosaic için yıllardır geliştirilen bir uygulama var, buna göre seyircilerin geri bildirimlerine göre ‘hikayenin açısı’ değişecek.

Kuşku uyandırıyor

ABD’nin uluslararası reklamcılık şirketlerinden R/GA‘da Teknoloji Direktörü Michael Morowitz ‘oyunlaştırma ve hafızanın önemine’ dikkat çekerek özellikle gençlerin etkileşime can attığını belirtti. Televizyonun izleyicilerden bu kadar çok talepte bulunmasına kuşkuyla baktığını ifade eden Morowitz ‘izleyicilerin pasif olarak hikayenin bir yönünü izleyerek tamamlayıcısı olmak istediğinin’ ve yapay zeka destekli hikaye anlatımının markalar tarafından henüz çok iyi değerlendirilmediğini‘ de sözlerine ekledi.

Kaynak: RGA

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği