Nefretler üzerinden birleştiren sosyal ağ

Hater, kullanıcılarını Justin Bieber'a, kamp yapmaya ya da Donald Trump'a karşı duydukları nefret aracılığıyla bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hiç tanımadığınız birisiyle buluşmak genellikle iki tarafın da, karşıdakinin sevmediği konulardan uzak durmayı gerektirir. Çünkü kimse yeni tanıştığı birisine kötü bir deneyim yaşatmak istemez. Bu yüzden genellikle ortak noktalar bulunmaya çalışılır. Peki karşınızdaki kişinin nelerden nefret ettiğini bilseniz buluşmalar daha kolay geçmez miydi? Hater adlı yeni arkadaşlık uygulamasının temelinde bu düşünce yatıyor. Uygulama, kişileri nefret ettikleri konular üzerinden bir araya getiriyor.

8 Şubat’ta kullanıma sunulacak uygulama, kullanıcılarına; esrar, belfie (belden aşağı selfie), glutensiz yaşam tarzı ve Donald Trump gibi çeşitli konular sunuyor. Kullanıcılar bu konulardan çok sevdiklerini yukarı, nefret ettiklerini aşağı, hoşlandıklarını sağa, rahatsız olduklarını sola kaydırıyor. Eğer kullanıcının o konuda herhangi bir fikri yoksa soruyu cevaplamadan geçebiliyor. Daha sonra uygulama, kişilerin sevmediği konuları göz önünde bulundurarak eşleştirme yapıyor.

Komik ama mantıklı

Başlangıçta uygulamada yaklaşık 2 bin konu olacak ancak plan kullanıcıların kendi konularını da üretebilmeleri yönünde. Böylece çok az kişinin nefret ettiği bir konudan nefret eden kişiler de birbirlerini bulabilecek.

Hater’ın kurucusu Brendan Alper’a göre uygulama aslında bir şakadan ibaretti. Komedi yazarı olmak için eski işinden ayrılan Alper, aklındaki düşünceleri bir kağıda karalarken bu fikri bulmuş. “Üzerine düşündükçe daha mantıklı gelmeye başladı.” diyen Alper fikir komik olsa da aslında gayet mantıklı olduğunu düşünüyor.

Bilimsel olarak kanıtlandı

Aslında Alper’ın aklına yatan düşünce bilimsel olarak da kanıtlanmış. 2006’da Güney Florida Üniversitesinden Sosyal Psikolog Jennifer Bosson, insanların aynı konulardan nefret eden kişilerle daha kolay arkadaşlık kurduklarını keşfetmişti.

Belki de ortak noktalarda buluşmakta zorlanan günümüz insanlarını bir araya getirme konusunda nefret, sevgiden daha başarılı olabilir.

Kaynak: Vice

Hiç tanımadığınız birisiyle buluşmak genellikle iki tarafın da, karşıdakinin sevmediği konulardan uzak durmayı gerektirir. Peki karşınızdaki kişinin nelerden nefret ettiğini bilseniz buluşmalar daha kolay geçmez miydi? Hater adlı yeni arkadaşlık uygulamasının temelinde bu düşünce yatıyor. Uygulama, kişileri nefret ettikleri konular üzerinden bir araya getiriyor. Kullanıcılar kendilerine sunulan konulardan çok sevdiklerini yukarı, nefret ettiklerini aşağı, hoşlandıklarını sağa, rahatsız olduklarını sola kaydırıyor. Daha sonra uygulama, kişilerin sevmediği konuları göz önünde bulundurarak eşleştirme yapıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği