Nefesli synthesizer: Soma Pipe

Rus mucit Vlad Kreimer tarafından geliştirilen Soma Pipe adlı müzik aleti, müzisyenin ağzı ve nefesini kullanarak birçok farklı ses üretmesini sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Ulusal Müzik Tüccarları Birliğinin düzenlediği NAMM fuarının düzenlendiği Anaheim Toplantı Merkezi’nin hemen dışında kendisine Lordblobbie diyen ve kalp şeklinde gözlükler takan bir adam, Soma Pipe adında eşsiz bir müzik aleti çalıyordu. ‘Nefesli synthesizer’ olarak adlandırılabilecek bu alet sayesinde müzisyen ağzını, nefesini ve birkaç düzenleme kolunu kullanarak çok farklı sesler üretebiliyor. Videoda da görüldüğü gibi Lordblobbie lazer ışınlarından kuş ötüşüne, beatbox’tan davul sesine ve hatta balina sesine kadar bir çok farklı ses çıkarabiliyor.

12 farklı ayarı var

Soma Pipe Rus mucit Vlad Kreimer’ın bir ürünü. 12 farklı algoritma ayarı var. Bunlardan bazıları Orpheus, Octava, Pulse ve Harcho olarak adlandırılmış. Ayrıca Bassdrum adlı ayarın üç farklı versiyonu bulunuyor. Lordblobbie’nin gerçek adı Robbie Kirkhuff. Vlad’ın bu cihazlarndan birini kendisine vermesi için yıllardır uğraştığını söyleyen Kirkhuff sonunda mucidi ikna etmeyi başarmış. Bu alışılmadık synthesizer’ın maliyeti 600 Dolar. Görünüşüne bakılırsa cihaz sipariş üzerine üretilmiş. Vlad, Robbie’ye verdiği Soma Pipe’ın iç kısmına imzasını da atmış.

Vlad cihazın şarkı söyleyerek de kullanılabileceğini söylüyor. Böylesine ilginç bir cihazın bu kadar farklı ses üretme imkanı sunması gerçekten etkileyici. Bu enstrüman kesinlikle büyük bir yetenek geliştirme imkanı veriyor ancak daha da önemlisi, elinize alıp kulağa hoş gelecek sesler üretmek için çok fazla yeteneğe de ihtiyacınız yok.

Kaynak: The Verge

Rus mucit Vlad Kreimer tarafından geliştirilen Soma Pipe adlı müzik aleti, müzisyenin ağzı ve nefesini kullanarak birçok farklı ses üretmesini sağlıyor. 12 farklı algoritma ayarı bulunan cihaz nefesli bir synthesizer olarak tanımlanabilir. Bu müzik aletini NAMM müzik fuarında çalan Robbie Kirkhuff, cihazın mucidi Vlad Kreimer'ın kendisine bir tane Soma Pipe vermesi için yıllardır uğraştığını söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği