Kanla beslenen vampir enstrüman

Kanla çalışan bir sentezleyici üreten Rus sanatçı Dmitry Mozorov, gerekli elektriğin üretilmesi için kanını elektrik devresinde elektrolit olarak kullandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kanadalı şarkıcı Bryan Adams, 80’lerde yazdığı popüler bir şarkısında, ilk gitarını parmakları kanayana dek çaldığını söyler. Genellikle ‘gitar çalışarak çok fazla vakit geçirmek’ anlamında kullanılan bu mecazi söylem, Rus sanatçı Dmitry Morozov tarafından kelimenin gerçek anlamıyla kullanıldı. Morozov, damarlarındaki kanı, müziği için kullandı.

Kanla çalışan bir sentezleyici (synthesizer) üreten sanatçı, cihaza gereken elektriğin üretilmesi için kendi kanını elektrik devresinde bir elektrolit olarak kullandı. ‘Until I Die’ (Ben Ölene Dek) adı verilen proje için Morozov’un vücudundan 18 ay boyunca toplam 4,5 litre kan alındı. Özel koşullarda saklanarak kimyasal yapısı ve rengi korunan kan daha sonra su ile seyreltilerek 7 litreye çıkartıldı.

Ancak kana susamış enstrümanın çalışabilmesi için hala 200 mililitre kan gerekiyordu. Sunum sırasında bu kan, direkt olarak Morozov’un damarından alındı. Teoride, sanatçı kan kaybından ölene kadar devam edebilecek olan gösteri, 200 ml kan alındıktan sonra sona erdi. Gösteri toplamda 8 saat sürdü.

Bilimcilerden ilham aldı

Sanatçı bu projenin Luigi Galvani ve Alessandro Volta gibi bilimcilerin, direkt akımlı pil üretmek için gerçekleştirdikleri deneyleri yeniden yarattığını belirtiyor. Çalışmada bakır anot, alüminyum ise katot olarak kullanıldı. Kan ise devreyi tamamlayan elektrot görevi gördü. Her 5 pil ünitesinde 11 adet depolama tankı bulunuyordu ve her biri 0,6 volt elektrik üretebiliyordu.

Enstalasyon toplamda 1000 mAh’ta 3 volt enerji üretiyor. Kanlı piller, merkezde bulunan algoritma tabanlı sentez modülünü çalıştırıyor. Ortadaki modül, sesi üretiyor ve küçük bir hoparlörden dışarı veriyor. Projede kullanılan diğer malzemeler arasında cam kavanozlar, akrilik çerçeveleri çelik çubuklar ve diğer elektronik malzemeler bulunuyor. Morozov, Until I Die adlı enstalasyonunun Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da 8 saat boyunca çalıştığını söylüyor.

Kanla beslenen vampir enstrümanı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Kaynak: New Atlas

Kanla çalışan bir sentezleyici (synthesizer) üreten Rus sanatçı Dmitry Morozov, cihaza gereken elektriğin üretilmesi için kendi kanını elektrik devresinde bir elektrolit olarak kullandı. 'Until I Die' (Ben Ölene Dek) adı verilen proje için Morozov'un vücudundan 18 ay boyunca toplam 4,5 litre kan alındı. Özel koşullarda saklanarak kimyasal yapısı ve rengi korunan kan daha sonra su ile seyreltilerek 7 litreye çıkartıldı. Ancak kana susamış enstrümanın çalışabilmesi için hala 200 mililitre kan gerekiyordu. Sunum sırasında bu kan, direkt olarak Morozov'un damarından alındı. Teoride, sanatçı kan kaybından ölene kadar devam edebilecek olan gösteri, 200 ml kan alındıktan sonra sona erdi.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği