NASA uzayda 2 yıldır aradığı aracını buldu

1 Ekim 2014'te yapılan düzenleme çalışması sırasında iletişimi kesilen STEREO-B adlı uzay aracıyla 22 aylık aranın ardından iletişim kuruldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

1 Ekim 2014 tarihinde, Solar Terrestrial Relations Observatories (Güneş-Dünya İlişkileri Rasathaneleri) ya da kısaca STEREO-B olarak bilinen uzay aracı üzerinde çalışan NASA ekibinin araçla iletişimi kesilmişti. Bilimciler güneş kavuşumu olarak bilinen ve Dünya ile uzay araçları arasındaki iletişimin bir süre Güneş tarafından engellenmesine sebep olan durum öncesinde STEREO-B’yi hazırlamaya çalışıyordu. Dünya’dan 72 saat boyunca komut alınamaması halinde cihazın kendisini otomatik olarak yeniden başlatması amaçlanıyordu.

Düzenleme sırasında kaybedilen bağlantı bir daha kurulamadı ve STEREO-B uzayın sessizliğine gömüldü. Geçtiğimiz 22 ay boyunca uzay aracıyla iletişim kurmaya çalışan ekip, başarılı olamadı. Son olarak NASA’nın uzayda görevli araçlarla iletişim kurmak için geliştirdiği Derin Uzay Ağı’nı (DSN) kullanarak aylık kurtarma çalışmasını gerçekleştiren ekip, 21 Ağustos akşamı saat 18:27’de STEREO-B’den sinyal almayı başardı.

22 aylık aranın ardından ulaşılan uzay aracının durumu Görev Yönetimi ekibi tarafından bir kaç saat boyunca incelendi. Daha sonra aracın pil gücünü tüketmemek amacıyla, yüksek voltajlı vericisi kapatıldı. STEREO Görev Yönetimi ekibi, önümüzdeki dönemde aracın konum kontrolünü yeniden sağlayarak tüm alt sistemleri ve aygıtları yeniden değerlendirmeyi planlıyor.

Ekibin diğer uzay aracı STEREO-A ise sorunsuz olarak çalışıyor.

Kaynak: NASA

NASA'nın Dünya ve Güneş arasındaki ilişkileri gözlemlemek amacıyla uzaya gönderdiği STEREO-B uzay aracının Dünya ile bağlantısı 2014 yılında gerçekleştirilen bir bakım sırasında kopmuştu. Yaklaşık 2 yıldır haber alınamayan aracı arama çalışmaları bugüne dek devam etti. Geçtiğimiz günlerde yeni bir kurtarma çalışması gerçekleştiren STEREO Görev Yönetimi ekibi uzay aracıyla bağlantı kurmayı başardı. Birkaç saat boyunca incelenen aracın vericisi, daha sonra detaylı incelemeler yapılması amacıyla kapatıldı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği