Voyager 2 yıldızlararası uzaya girdi

Voyager 2 uzay aracı, Güneş'in koruma kalkanının dışına çıktı. Böylece insan yapımı bir nesne tarihte ikinci kez yıldızlar arası uzaya giriş yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsan yapımı bir nesne tarihte ikinci kez yıldızlar arası uzaya giriş yaptı. NASA konunun detaylarını gerçekleştirdiği bir basın toplantısı ile anlattı. NASA Voyager 2 ve 1’i 1977 yılında Jüpiter Satürn ve bunların ötesindeki uzay boşluğunu incelemesi için göndermişti. Her iki sonda da Dünya’ya, uzak gezegenler hakkında çok fazla bilgi gönderdi ve uzayın derinliklerine ilerlerken görevine devam etti.

İlk sinyaller Ekim’de gelmişti

Voyager 1 yıldızlar arası uzaya 2013 yılında giriş yaptı ve aylar önce Voyager 2’nin de sınıra yaklaştığı bilgisini almıştık. Ekim ayında sondanın gönderdiği sinyallerden, kozmik ışın parçacıklarının uzay aracının bileşenlerine çarpmaya başladığı çıkarımı yapılmıştı. Güneşin heliosferi (parçacıkların ve manyetik alanların Güneş’in etkisi ile değiştiği alan) uzay araçlarını bu çarpışmalardan koruyor. Ancak heliopozu geçtikten sonra etkiler tam olarak hissediliyor. Ekim’de yapılan açıklamada henüz o noktaya ulaşılmadığı belirtilmişti.

Sonunda o noktaya ulaşıldı. Sonda’nın Plazma Bilim Deneyi, Voyager 2’nin yıldızlar arası uzaya çıktığını doğruladı. Güneş rüzgarlarının seyahat hızında 5 Kasım’dan itibaren ciddi bir azalma ölçüldüğü belirtildi. Voyager 2, Güneş’ten 17,7 milyon km daha uzakta, saatte 55 bin km hızla seyahat ediyor. Yılda 466 milyon kilometre seyahat eden araç yıldızlar arası uzaya girdi ama hala Güneş sisemini terk etmiş değil. Oort uzay taşı bulutuna henüz girmeyen Voyager 2 halen Güneş’in kütle çekiminden etkileniyor. Voyager 2’nin Oort bulutuna ulaşması 300 yıl, onun ötesine geçmesi ise 30 bin yıl sürecek.

Çalışmaya devam ediyorlar

Voyager sondaları, NASA’nın yıldızlar arası görevlerine devam edecek. Voyager Proje Müdürü Suzanne Dodd “Hepimiz Voyager sondalarının uzun süre boyunca çalışıp bizlere hizmet etmesinden ve bu kilometre taşını aşmasından mutluluk duyuyoruz. Hepimiz bunu bekliyorduk. Şimdi her iki sondanın da heliopozun ötesinde neler yapabileceğini ve bizim bu durumdan neler öğrenebileceğimizi görmek istiyoruz.” diyor.

Kaynak: Gizmodo

İnsan yapımı bir nesne tarihte ikinci kez yıldızlar arası uzaya giriş yaptı. NASA konunun detaylarını gerçekleştirdiği bir basın toplantısı ile anlattı. NASA Voyager 2 ve 1'i 1977 yılında Jüpiter Satürn ve bunların ötesindeki uzay boşluğunu incelemesi için göndermişti. Her iki sonda da Dünya'ya, uzak gezegenler hakkında çok fazla bilgi gönderdi ve uzayın derinliklerine ilerlerken görevine devam etti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği