NASA, Apollo görevinden kalma Ay numuneleri inceleyecek

Apollo görevleri sırasında toplanan ve bugüne kadar havasız ortamda saklanan bazı Ay taşları bugünün teknolojisiyle ilk kez incelenecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilimciler evrenin gizemlerini 50 yıllık Ay taşları ile çözmeye çalışacak. NASA’nın onlarca yıl önce Apollo görevleri sırasında Ay’da topladığı ve havası alınmış kaplarda saklanan örnekler ilk kez Dünya atmosferine maruz kalacak.

1972’de Apollo 18 görevinde toplanan yaklaşık 800 gram ağırlığındaki çok katmanlı bir Ay taşı altı adet araştırma ekibi tarafından incelenecek.

Altı Apollo görevinde toplam 382 kg ağırlığında Ay taşı ve toprağı Dünya’ya geri getirilmişti. Bu örneklerin önemli bir kısmı laboratuvarlarda incelendi ancak bugünün teknolojik gelişmeleri, uydumuzun kimyasal ve jeolojik bileşenleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmamızı sağlayacak.

ABD Donanma Araştırma Laboratuvarından Kate Burgess “NASA’nın bu örnekleri mükemmel bir zamanda araştırmaya sundu. Geçtiğimiz 10-15 yıl içinde örnek analizi konusunda birçok yeni teknik ve cihaz geliştirildi. Şimdi bu yöntemler çok daha detaylı ve güvenilir bilgiler elde edecek olgunluğa ulaştı.” diyor.

Daha önce yapılamayan incelemeler yapılacak

Beyaz Saray’ın 2020 bütçesi ile ilgili konuşma yapan NASA Yöneticisi Jim Bridenstine uzay ajansının üç parça Ay taşını dokuz farklı Amerikan araştırma enstitüsüne göndereceğini ve buralarda ilk laboratuvar analizlerinin yapılacağını söyledi. Laboratuvarlara gönderilecek örnekler Ay’da gerçekleşen bir toprak kaymasının ardından oluşan yığından alınmıştı. İncelemeler bu toprak kayması hakkında ve genel olarak Ay’da yaşanan farklı evreler hakkında bize bilgi verecek.

Bridenstine “Bizden önceki nesil Apollo görevlerini gerçekleştirdiğinde ellerindeki teknolojinin bugünün teknolojisiyle aynı olmadığını biliyordu. Bu yüzden bu örnekleri saklamanın önemli olacağını düşündüler. Ben buradan Apollo jenerasyonuna bu örnekleri koruyarak birim jenerasyonumuzun da bu fırsata sahip olmasına imkan verdikleri için teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

Kaynak: NYDailyNews, NewAtlas

Bilimciler evrenin gizemlerini 50 yıllık Ay taşları ile çözmeye çalışacak. NASA'nın onlarca yıl önce Apollo görevleri sırasında Ay'da topladığı ve havası alınmış kaplarda saklanan örnekler ilk kez Dünya atmosferine maruz kalacak.1972'de Apollo 18 görevinde toplanan yaklaşık 800 gram ağırlığındaki çok katmanlı bir Ay taşı altı adet araştırma ekibi tarafından incelenecek. Altı Apollo görevinde toplam 382 kg ağırlığında Ay taşı ve toprağı Dünya'ya geri getirilmişti. Bu örneklerin önemli bir kısmı laboratuvarlarda incelendi ancak bugünün teknolojik gelişmeleri, uydumuzun kimyasal ve jeolojik bileşenleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmamızı sağlayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği