Ay görmüş parçalar açık artırmaya düştü

Apollo 11 görevinin 48. yıl dönümünde, eBay'de yapılan bir canlı açık artırma ile Ay gören parçalar satışa sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apollo Projesi’nde kullanılan bir helyum tankına sahip olmayı hiç hayal etmiş miydiniz? Peki Ay’daki topraktan alınan örneklerin koyulduğu bir keseye? Ya da Ay’a çıkmadan önce yapılacakların sıralandığı bir listeye?

Bütün bunlar Sotheby‘ın eBay’de ilk kez düzenlenen ‘Uzay Keşfi’ adlı canlı açık arttırmasında satışa sunuldu. Etkinlik Apollo 11’in Ay’a inişinin 48. yıl dönümünde, 20 Temmuz’da gerçekleştirildi. Açık artırmada, uzay gören 173 parçaya 2,9 milyon Dolar ila 5,3 milyon Dolar arasında paha biçildi.

Olaylı kese

Satışa sunulanlar arasındaki en ilginç parçalardan biri tek başına 4 milyon Dolar eden bir obje: Apollo 11 astronotlarının 1969 yılında Ay’dan aldıkları toprak, grit kumu ve taşları koydukları tozlu bir kese. Tarihi görevde kullanılan objelerin birçoğu Smithsonian koleksiyonlarının içinde. Nasıl olduysa bu kese diğer objelerden ayrılmış, dolayısıyla da değeri anlaşılamamış.

Nancy Carlson adlı kişi, 2015 yılında keseyi bin Dolar’dan az bir fiyata açık artırmayla satın almıştı. Carlson, kesenin gerçekten Ay’a gidip geldiğini anlamak için Johnson Space Center‘a göndererek test ettirdi. Sonuç oldukça açıktı. Test aşamasında, kesenin sıradan bir uzay görevinde değil Apollo 11’de kullanıldığını fark eden NASA ekibi, keseyi geri vermek istemedi. Carlson ve uzay ajansı mahkemeye başvurdu. Daha sonra Carlson keseyi en yüksek teklifi veren kişiye sattı. Perşembe günü yapılan açık artırmada ise kese 1,5 milyon Dolar’a satıldı.

Sotheby, Carlson’ın elde ettiği paranın bir kısmını tıbbi araştırmalar ve mezun olduğu okulda burs vermek için kullanacağını açıkladı. NASA ve diğer bazı gruplar, bir eşi bulunmayan bu uzay objelerinin satışına pek sıcak bakmıyor. Kese yeni sahibine verildikten kısa bir süre sonra NASA, “Biz, bu objenin Amerikalılara ait olduğuna ve halka açık şekilde sergilenmesinin daha doğru olduğuna inanıyoruz.” demişti.

Açık artırmada satışa sunulan diğer parçalar şunlar:

Kaynak: Business Insider, NPR

Sotheby, Apollo 11 görevinin 48. yıl dönümünde eBay'de 'Uzay Keşfi' adlı canlı bir açık artırma düzenledi. Açık artırmada, değerleri 2,9 milyon Dolar ila 5,3 milyon Dolar arasında değişen 173 parça satışa sunuldu. Satılanlar arasındaki belki de en ilginç obje Ay'dan toplanan toprak, grit kumu ve taşların koyulduğu kese. Bu kese, görevde kullanılan diğer objelerden ayrı düşmüş ve dolayısıyla değeri anlaşılamamış. Nancy Carlson adlı kişi keseyi bin Dolar'dan az bir paraya satın aldıktan sonra kesenin aslında Apollo 11'de kullanıldığı anlaşılmıştı. Kese 1,5 milyon Dolar'a satıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği