NASA Ay’a ilk kadın astronotu 2024’te gönderecek

Ay programı adını, Antik Yunan mitolojisinde Apollo'nın ikiz kardeşi olan ve Ay tanrıçası olarak bilinen Artemis'ten alıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Ay’a ilk kez bir kadın astronot göndereceği tarihin 2024 olarak belirlendiğini açıkladı. 20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı yolculuk sonrası Ay’a ilk ayak basan insan Neil Armstrong’dan 55 yıl sonra gerçekleşmesi planlanan bu projenin adına, Apollo 11’e göndermeyle Antik Yunan mitolojisinde Güneş Tanrısı Apollo’nun kız kardeşi, Ay Tanrıçası olarak bilinen Artemis’in adı verildi. NASA yöneticisi Jim Bridenstine’in 13 Mayıs Pazartesi günü yaptığı konuşmada açıkladığı yeni Ay programında aya yolculuk yapacak kadın astronot yalnız olmayacak; kendisine bir erkek astronot eşlik edecek.

Proje henüz başlangıç safhasında

NASA’nın Artemis programının hala başlangıç seviyesinde olduğu biliniyor. NASA uzaya gönderilmek üzere bir roket ve kapsül üzerinde çalışıyor fakat bu araçlar henüz insan taşıma konusunda yeterli değiller. Buna ek olarak programın bütçesi için NASA’nın Kongre’den de onay alması gerekiyor.

Kaynak: The Verge

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Ay’a ilk kez bir kadın astronot göndereceği tarihin 2024 olarak belirlendiğini açıkladı. 1969'da Apollo 11 ile yaptığı yolculuk sonrası Ay’a ilk ayak basan insan Neil Armstrong’dan 55 yıl sonra gerçekleşmesi planlanan bu projenin adına, Apollo 11’e göndermeyle Antik Yunan mitolojisinde Güneş Tanrısı Apollo’nun kız kardeşi, Ay Tanrıçası olarak bilinen Artemis'in adı verildi. NASA’nın Artemis programının hala başlangıç seviyesinde olduğu biliniyor. NASA uzaya gönderilmek üzere bir roket ve kapsül üzerinde çalışıyor fakat bu araçlar henüz insan taşıma konusunda yeterli değil. Buna ek olarak programın bütçesi için NASA’nın Kongre’den onay alması da gerekiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği