Mutluluğun sırrı: meyve ve sebze

Avustralya'da gerçekleştirilen araştırmada her gün meyve sebze tüketmenin insanların çok daha mutlu hissetmesini sağladığı görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avustralya’da 12 binin üzerinde katılımcı ile gerçekleştirilen çalışmada, meyve ve sebze yemeye başlayan insanların çok daha mutlu hissettiği keşfedildi. Mutluluk getirisi, günde 8 porsiyona kadar olmak üzere, fazladan tüketilen her meyve ve sebze porsiyonunda görüldü. ‘İyi hissetmenin’ 24 ay boyunca geliştiği gözlendi.

Günde neredeyse hiç meyve ve sebze tüketmeyen kimselerin meyve-sebze tüketimini günde sekiz porsiyona çıkarmasının, işsizlikten iş sahibi olmaya geçişte olduğu kadar bir memnuniyet yarattığı görüldü.

Meyve ve sebze yemek sağlığımıza etki ettiğinden çok daha kısa bir sürede mutluluğumuza etki ediyor. İnsanların sağlıklı beslenme motivasyonları, kansere karşı koruma gibi fiziksel sağlık getirilerinin onlarca yıl sürmesi sebebiyle zayıflıyor. Ancak meyve sebze tüketiminin getirdiği sağlıklı olma halinin hissedilmesi neredeyse anında gerçekleşiyor.
Warwick Üniversitesi Profesörü Andrew Oswald

Araştırmada 2007, 2009 ve 2013 boyunca 12 bin 385 Avustralyalı yetişkinin yeme alışkanlıkları incelendi. Araştırmacılar kişilerin değişen gelir seviyeleri ve kişisel durumları gibi hayat memnuniyetini ve mutluluğunu etkileyebilecek faktörlere göre düzenlemelerde bulundu.

İnsanları ikna etmeyi kolaylaştırabilir

Bu sonuçların, sağlık çalışanları tarafından kişileri daha fazla meyve ve sebze yemeye ikna etmek amacıyla kullanılabileceği düşünülüyor. Amerikan Halk Sağlığı Dergisi‘nde yayınlanan çalışmanın yazarlarından Queensland Üniversitesi araştırma görevlisi Redzo Mujcic “Belki de bizim elde ettiğimiz sonuçlar, insanları sağlıklı beslenmeye ikna etme konusunda geleneksel mesajlardan daha etkili olacak. Artık meyve ve sebze tüketmenin sadece uzun dönemde sağlıklı olmak değil aynı zamanda, anında mutlu olmak gibi bir getirisinin de olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Araştırmacılar bu çalışmanın, halen devam etmekte olan, kandaki karotenoid miktarı ile iyimserlik arasındaki bağı araştıran antioksidan çalışması ile de ilişkilendirilebileceğini düşünüyor. Ancak bu iki çalışma arasında henüz bir bağ kurulmadığının altını çizmek gerekiyor.

happy_bananas_1600-1400x400

Avustralya'da 12 binin üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilen çalışmanın sonuçlarına göre daha fazla meyve ve sebze tüketmek insanların mutlu olmasını sağlıyor. Mutlu hissetme konusundaki gelişme günde sekiz porsiyona kadar meyve sebze tüketiminde artış gösteriyor. Neredeyse hiç meyve sebze tüketmeyen insanların birden günde sekiz porsiyon yemeye başlaması, işsizlikten iş sahibi olmaya geçişte olduğu kadar bir mutluluk hissedilmesini sağlıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği