Fast food yiyen ergen erkeklerin kısırlık riski artıyor

Yaklaşık 3 bin genç erkeği inceleyen araştırmacılar, Batı tipi beslenmenin erkeklerin sperm sayısını geri döndürülmez biçimde azalttığını ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yakın zamanda yapılan bir araştırma; yüksek oranda yağ içeren (pizza, patates kızartması vb.) işlenmiş yiyecekler gibi fast food ürünlerini fazla tüketen genç erkeklerin üreme kabiliyetinin 18 yaşına ulaştıklarında geri döndürülmez biçimde zarar gördüğünü ortaya koydu.

Aynı araştırma; balık, tavuk, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme biçiminin ise sperm seviyelerinin artmasını sağladığını gösterdi. Erkeklerin sperm sayısı son birkaç on yıldır giderek azalıyor. Bu alanda yapılan çeşitli araştırmalar bu azalmanın sebebi olarak kötü beslenmeyi gösteriyor. Ancak önceki araştırmalar 20’li, 30’lu ve 40’lı yaşların sonlarındaki erkeklere odaklanıyordu. Harvard Üniversitesi’nin ortaya koyduğu bu yeni araştırma ise, büyürken kötü beslenen bir erkeğin hayatı boyunca baba olma ihtimalinin azalabileceğine işaret ediyor.

Uzmanlar, antioksidandan yoksun işlenmiş gıdaların sperm üretmeyi sağlayan hücreleri ‘oksidatif stres’e maruz bıraktığına ve nihayetinde de yok ettiğine inanıyor. Konunun uzmanlarından Sheffield Üniversitesi Profesörü Allan Pacey, “Genç yaşta kötü beslenmek, hayatınız boyunca üstünüze yapışıp kalacak kötü sonuçlar doğurabilir.” diyor. Harvard araştırmacıları bu çalışma için yaklaşık 3 bin erkekten alınan verileri inceledi. Bu erkekler Danimarka  Silahlı Kuvvetleri’nde askerlik hizmeti yapmaya başlayan ve sağlık muayenesinden geçen erkekler olduğu için yaş ortalaması 19 idi.

Sperm sağlığı için en iyi beslenme ‘ölçülü’ beslenme

Beslenme alışkanlıklarıyla ilgili sorulara verilen cevaplar sonucunda 4 farklı beslenme tipi belirlendi. Birincisi; genel olarak kırmızı et, işlenmiş et, şekerli/yağlı yiyecek ve içecekler içeren Batı tipi beslenme. İkincisi; büyük ölçüde tavuk, balık, sebze ve meyve içeren ölçülü beslenme. Üçüncüsü, soğuk; işlenmiş et, tam tahıl, mayonez, soğuk balık, çeşniler ve süt ürünlerinden oluşan ‘Smørrebrød’ (bir çeşit İskandinav sandviçi) beslenme. Dördüncüsü ise bol bol sebze, soya sütü ve yumurta içeren geleneksel vejetaryen beslenme.

“Erkekler sperm sayılarını erkeklik ölçütü olarak görüyor”

Araştırma sonucunda, sperm sağlığı açısından en iyi beslenme çeşitlerinin sırasıyla ölçülü beslenme, vejetaryen beslenme, Smørrebrød beslenme ve en son da Batı tipi beslenme olduğu görüldü. Kişi beslenme şeklini zaman içinde düzelterek sperm sağlığını iyileştirebilse de zararın geri döndürülmez olduğu düşünülüyor. Araştırmanın öncüsü Doktor Jorge Chavarro, “Genç erkeklerin sperm sayılarını etkileyebilecek şeylere karşı ne kadar hassas olduklarına inanamazsınız. Zira bunu erkekliğin bir ölçütü olarak görüyorlar. Aslında bu durum daha sağlıklı besinlere yönelmelerini sağlayabilir.” diyor. Araştırma, Viyana’daki Avrupa Üreme ve Embriyoloji Derneği’nde (ESHRE) yapılan konferansta sunuluyor.

Sperm sağlığı konusunda ilginç bir araştırma daha var. Geçtiğimiz Ekim ayında sunulan araştırma, erkeklerin en güçlü spermleri sonbahar ve ilkbahar aylarında ürettiğine işaret ediyor. Bunun sebebi ise erkeklerin bu aylarda daha fazla spor yapmak istemesi ve gündüzlerin daha uzun olması olabilir.

Kaynak: Telegraph

Harvard Üniversitesi'nde çalışan bir grup araştırmacı, yaş ortalaması 19 olan 3 bin erkeği inceledikleri bir araştırma yaptı. Araştırma, fast food temelli beslenen gençlerin sperm sayılarının 18 yaşına ulaştıklarında geri döndürülmez şekilde zarar gördüğünü ortaya koydu. Araştırmaya göre sperm sağlığı açısından en iyi beslenme biçimi 'ölçülü' beslenme. Ölçülü beslenme ise tavuk, balık, sebze ve meyvelerden oluşan beslenme olarak ifade ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği