Erkekler için doğum kontrol hapı geliştirildi

Erkekler için üretilen yeni doğum kontrol hapı testosteron hormonunu ve sperm üretimini baskılarken, cinsel isteğin korunmasını sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bugüne kadar doğum kontrol hapları sadece kadınlar tarafından kullanıldı. Bu haplar kadınlarda ani duygu durumu değişimi, kilo alma ve memelerin hassaslaşması gibi etkilere sebep oluyor. Peki erkekler de hamilelikte eşit derecede sorumluluk sahibiyse neden hapları sadece kadınlar kullanıyor? Bu soruya yanıt olarak Pazartesi günü Endocrine Society yıllık toplantısında konuşan Los Angeles Biomed Araştırma Enstitüsünden Dr. Christina Wang, erkeklerin de kullanabileceği ve libidoyu düşürmeyen bir doğum kontrol hapı geliştirildiğini açıkladı.

11-beta-MNTDC adı verilen bileşenden oluşan hap sadece sperm üretimi ile ilişkili hormonları azaltmakla kalmıyor aynı zamanda cinsel isteğin sürmesini de sağlıyor. Bugüne kadar erkekler için geliştirilen tüm doğum kontrol hapının ortak özelliği, erkeklerde testosteronun baskılanması ile libidonun da düşmesiydi. Kullanılan hap eşlerden birinin cinsel isteğini azaltıyorsa amacına hizmet etmiyor demektir. Bu yüzden yeni hapta bu etkinin önüne geçildi.

Araştırmacılar 11-beta-MNTDC maddesinin testosteronu baskılarken bir yandan da bu hormonun işlevlerini taklit ettiğini belirtiyor. Bu sebeple vücutta testosteron seviyesinin azaldığı hissedilmiyor ve erkeğin cinsel isteğinde bir azalma görülmüyor. Hap kullanıldığında, erkeklerde sperm üretiminden sorumlu luteinizan hormonu ve yumurtalık uyarıcı hormon çok fazla olmadığı için sperm üretimi azalıyor ve bu sayede seks sonrasında hamileliğin önüne geçilmiş oluyor. Sperm üretimini azaltan bir diğer etken de testislerdeki testosteron yoğunluğunun azalmış olması.

Ciddi bir yan etki görülmedi

Hapın etkinliğini denemek için yapılan test başarılı olsa da çok büyük bir grupla yapılmamıştı. Deneyde 30 erkeğe 200 ya da 400 mg 11-beta-MNTDC verildi. 10 erkek de herhangi bir etkisi olmayan plasebo ilaçlar kullandı. 28 günün sonunda elde edilen sonuçlarda erkeklerin tamamında testosteron seviyesinin düştüğü görüldü. Deney katılan erkeklerden beş tanesi cinsel isteğinde hafif bir azalma olduğunu söylerken iki tanesi de küçük ereksiyon sorunları yaşadığını ifade etti. Ancak diğer katılımcılar herhangi bir problem bildirmediler.

Araştırmada katılımcıların testosteron seviyesi ölçüldü ama sperm üretimi incelenmedi. Çünkü ilacın sperm üretimine etki edebilmesi için 60 ila 90 gün boyunca kullanılması gerekiyor. Araştırmacılar hapın etkinliğinin daha iyi ölçülebilmesi için daha geniş bir katılımcı grubu ile daha uzun süreli bir deney yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Ancak ilk sonuçlar olumlu.

Wang, erkekler için hormonal doğum kontrol hapının 10 yıl içinde piyasaya sürülmesini beklediğini belirtti.

Kaynak: Inverse

Pazartesi günü Endocrine Society yıllık toplantısında konuşan Los Angeles Biomed Araştırma Enstitüsünden Dr. Christina Wang, erkeklerin de kullanabileceği ve libidoyu düşürmeyen bir doğum kontrol hapı geliştirildiğini açıkladı.11-beta-MNTDC adı verilen bileşenden oluşan hap sadece sperm üretimi ile ilişkili hormonları azaltmakla kalmıyor aynı zamanda cinsel isteğin sürmesini de sağlıyor. Bugüne kadar erkekler için geliştirilen tüm doğum kontrol hapının ortak özelliği, erkeklerde testosteronun baskılanması ile libidonun da düşmesiydi. Kullanılan hap eşlerden birinin cinsel isteğini azaltıyorsa amacına hizmet etmiyor demektir. Bu yüzden yeni hapta bu etkinin önüne geçildi. Araştırmacılar 11-beta-MNTDC maddesinin testosteronu baskılarken bir yandan da bu hormonun işlevlerini taklit ettiğini belirtiyor. Bu sebeple vücutta testosteron seviyesinin azaldığı hissedilmiyor ve erkeğin cinsel isteğinde bir azalma görülmüyor.

2 Yorum

  • transeksüel bireylerin sıklıkla kullanacağını düşünüyorum… Aslında şuan ki porno bağımlılığını araştırırsak internette hipnotik videolar ile çokça sağlanıyor bu geçiş hızı… Ama hadi bakalım…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği