Mutlu bir eş, sağlıklı bir hayat demek

Bin 981 adet çift ile gerçekleştirilen bir araştırmada, eşleri mutlu olan kişilerin daha az sağlık problemi ile karşılaştırları gözlendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’de bin 981 adet orta yaşlı heteroseksüel çiftle yapılan çalışmaya göre, mutlu bir eşe sahip olan kişilerin zaman içerisinde daha iyi bir sağlık durumuna sahip olduğu ortaya çıktı.

Çalışmanın yöneticisi, Michigan State Üniversitesi Psikoloji Profesörü William Chopik; “Bu sonuçlar, mutluluk ve sağlık arasında bir ilişki olduğu konusundaki düşünceleri önemli ölçüde doğruluyor ve aralarında özel bir toplumsal bağ olduğunu gösteriyor. Mutlu bir eşe sahip olmak, kişinin kendisinin de mutlu olmasını sağlamasının yanı sıra sağlığı da artırıyor.” diye konuştu.

Mutlu insanlar nasıl etki ediyor?

Daha önceki araştırmalarda ifade edilen, mutlu insanların genellikle sağlıklı olduğu bulgusunun üzerine, kişiler arası ilişkilerin bu durum üzerindeki etkisini derinlemesine incelemek isteyen Chopik, mutlu bir eşe sahip olmanın sağlık üzerinde temel olarak üç farklı şekilde etkisi olabileceğini söylüyor. Bu etkiler şu şekilde gerçekleşebiliyor: 1) kendiniz mutlu olmasanız bile, mutlu bir eşinizin olması size daha fazla destek sağlıyor. 2) İyi uyumak, iyi beslenmek ve spor yapmak gibi sağlıklı etkinlikler, mutlu bir partnerle birlikte daha hayatımıza daha fazla dahil oluyor. 3) Son olarak, mutlu insanlarla uğraşmak çok daha kolay.

Chopik “Kişinin, partnerinin içinde bulunduğu durumdan memnun olduğunu bilmesi, alkol almak ya da uyuşturucu kullanmak gibi zarar verici aktivitelerden uzak durmasını sağlayabilir. Genel olarak sağlıklı sonuçlar doğuran tercihlerde bulunma konusunda cesaretlendirici olabilir.” şeklinde konuştu.

Sonuçlar geliştirilebilir

Altı yıl süren araştırma, 50 ila 94 yaşları arasındaki çiftlerle gerçekleştirildi. Bu çiftlerden yüzde 84’ü beyaz, yüzde 8’i Afrika kökenli yüzde 6’sı ise hispanikti. Araştırmada cinsiyetler arasındaki farklar incelenmedi.

Araştırmayı gerçekleştiren bilimciler, bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirterek, kendi çalışmalarındaki verilerin bir neden sonuç ilişkisi ortaya koymayabileceğinin altını çiziyor. Gelecekte daha farklı gruplarla ve daha objektif yöntemlerle yapılacak çalışmaların da bu araştırmanın sonuçlarına katkıda bulunabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Big Think

Michigan State Üniversitesi Psikoloji Profesörü William Chopik’in önderliğindeki araştırma ekibi, yaşları 50 ila 94 arasında değişen bin 981 adet heteroseksüel çiftle gerçekleştirdiği araştırmada, mutlu kişilerin eşlerinin sağlığının diğerlerine göre daha iyi olduğunu ortaya çıkardı. Chopik buna sebep olarak, mutlu insanların eşlerine daha fazla destek olması, eşlerini sağlıklı aktivitelere yönlendirmesi ve genel olarak geçinmesi kolay insanlar olmasını gösteriyor.Yorumunuz: