Müşteriyi gözleyen kameralar

Bir Alman pazarlama şirketi, kişiye özel reklamlar gösterebilmek için, kasa sırası bekleyen müşterilerin yüzünü taramaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir Alman pazarlama şirketi, süpermarket ve postanelerde kasa sırası bekleyen müşterilerin yüzünü taramaya başladı. Bu yüz tarama sistemi, ekranlarda kişiselleştirilmiş reklamlar yayınlanması için kullanılıyor.

Pazarlama şirketi Echion, yeni yüz tanıma teknolojisini Deutsche Post’un 100 şubesinde ve 40 süpermarkette denedi. Bir kamera ve süpermarketlerdeki kasalara kurulan bir ekrandan oluşan bu sistem, müşterinin yaşını ve cinsiyetini belirlemek için kişinin yüzünü tarıyor. Daha sonra ise yeterli sayıda insan oluştuğunda belirli gruplara özel reklamlar gösteriliyor.

Echion’un CEO’su Michael Kimmich yaptığı açıklamada, “Yaptığımız iş atla deve değil. Pilot uygulamamız tamamlandığında belirli yerlerde hangi hedef kitlelerin alışveriş yaptığını belirleyebilir durumda olacağız. Böylece hangi reklamı nerede yayınlamanın mantıklı olduğu anlaşılacak.” dedi.

Mahremiyet endişeleri

Bu yeni pazarlama stratejisi, veri koruma konusunda hassas olan mahremiyet yandaşlarının pek hoşuna gitmedi. Hatta bazıları mahremiyetin tehdit altında olduğuna dair yazılı şikayette bulundu.

Alman Veri Koruma Kurumu’nun sözcüsü Sebastian Himstedt, “Bu süreçle alakalı birtakım endişelerimiz var. Müşterilerin yüzünün taranması konusunda açık şekilde rızaları alınmadı, ayrıca ne olup bittiğinden bile tam olarak haberleri yok. Kamera işareti gören kişiler yüzlerinin taranıyor olduğunu anlayamadılar. Bu proje bizi gözetleyerek bilgilerimizi ticari amaçlar için kullanıyor.” dedi.

Fakat, proje ortaklarından ve Deutsche Post’un sözcülerinden biri kameranın çektiği görüntülerin hiçbir yere kaydedilmediğini ve sistemde yalnızca 150 milisaniye boyunca durduğunu söylüyor.

Kaynak: Digital Journal

Alman pazarlama şirketi Echion, süpermarket ve postanelerde sıra bekleyen müşterilerin yüzünü kamerayla tarayan bir teknoloji kullanmaya başladı. Bu teknoloji ile cinsiyetleri ve yaşları belirlenen müşterilere uygun reklamlar, kasalarda bulunan ekranlarda gösteriliyor. Mahremiyet taraftarları bu uygulamadan hoşnut olmadıklarını belirtirken, şirket görüntülerin 150 milisaniye içinde silindiğini ve kimsenin verilerinin kaydedilmediğini ifade ediyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği