Mülteci endişeleri MoMA’da sergiye dönüştü

Museum of Modern Art’ta açılan yeni bir sergide dünyada sayıları 60 milyonu geçen mültecilerin zorlu hayatlarına yönelik güvensizlik ve endişeleri işleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyada 60 milyonu aşkın mülteci yurtlarından uzaklaştırılmış durumda. Bu da kendini güvende hissetmeyen, temel ihtiyaçlarını gerektiği gibi karşılayamayan 60 milyon insan demek. Dünyanın bu büyük sorunu New York’ta Museum of Modern Art (MoMA)’da açılan bir sergide irdeleniyor. Söz konusu çalışma tasarım, sanat ve mimarinin ‘barınak’ olgusuna bakışını ve onu nasıl açıkladığını ele alıyor. Bunu yaparken de küresel göç ve mülteci krizlerine de yer veriyor.

Sean Anderson ve Ariéle Dionne-Krosnick tarafından düzenlenen sergi, fazlasıyla çeşitli işlerle birlikte zorunlu göçün karmaşıklığını gözler önüne seriyor. Sergideki işler, göçmenler ve mültecilere güvenlik hissi yaratması gereken barınak ve kampların günümüzdeki durumunu ve göçmenlerin bu kalıcı karmaşıklıkta yaşama sürecini aktarıyor.

moma-insecurities-tracing-displacement-and-shelter-exhibition-new-york-1

Sergilenen objeler arasında IKEA vakfı- UNHCR tarafından ortaklaşa tasarlanmış modüler acil durum yapıları Estudio Teddy Cruz+forman, Hank Wildschut, Reeena Saini Kallat ve Tiffany Chung’ın işleriyle birlikte dünyanın çeşitli ülkelerinden bilim adamları, sanatçılar ve mimarların hazırladığı kısa makaleler ve görsel materyallerin bir araya getirildiği bir internet sitesi de bulunuyor.

Kaynak: Design Boom

Dünyada 60 milyon mülteci yeni yurtlarının arayışında mülteci kamplarında tutuluyorlar. Bu durum bir dünya gerçeğiyken dünyanın çeşitli yerlerinden sanatçılar bu gerçeğin bilincinde New York’un en bilinen sergileneme alanlarından biri olan MoMA’da “Emniyetsizlik” adlı sergiyi oluşturdular.Yorumunuz: