Moon Express Ay’a gitmek için onay aldı

Ay’a yolculuk etmeyi planlayan ilk özel şirket olan Moon Express, aralarında Beyaz Saray ve NASA’nın da bulunduğu birçok devlet birimiyle görüştü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ay’ı keşfetmek için büyük istek duyan bir şirket, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Ay’a özel bir araştırma aracı göndermek için hükumetten izin aldıklarını açıkladı.

Kaliforniya merkezli Moon Express adlı girişim, Federal Havacılık Kurulu, Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı, NASA ve diğer devlet birimleriyle görüştü.

moon

Şirket, Ay’a düzenleyeceği ticari görevle birlikte Google Lunar X Prize’ı kazanmayı amaçlıyor. Bunun için, şirketin Ay’a bir araştırma aracı göndermesi ve bu aracın en az 500 metre yol alarak Dünya’ya yüksek çözünürlüklü bir video göndermesi gerekiyor. İlk ödül 20 milyon dolar.

The Moon Express 2017 görevinin onaylanması bir dönüm noktası. Ayrıca Dünya’nın sınırları dışında yapılabilecek ticari işler için bir tür yol gösterici. Artık Ay’ı keşfetmekte özgürüz. İnsanlık için, dünyanın ekonomik gücünü artırmak için yeni kaynaklar ve bilgiler arayacağız.
(CEO ve Kurucu Ortak Bob Richards)

2010’da kuruldu

Moon Express, 250 milyar dolarlık uzay endüstrisine dahil olmak için yatırım toplayan girişimlerden biri. Uzay sektöründe uzun yıllar çalışan, fizik ve astronomi alanında eğitim gören ve aynı zamanda Carl Sagan’ın eski asistanlarından biri olan Richards, 2010 yılında girişimci milyarder Naveen Jain ile birlikte Moon Express’i kurdu.

Moon Express’in üçüncü kurucu ortağı ve strateji yöneticisi ise, Microsoft’un Bing adlı arama motorunun yanı sıra NASA’nın yapay zeka projeleri için de çalışan Barney Pell.

ABD’nin, özel görevler için resmi izin verme yetkisi ya da denetleme süreci yoktu, o yüzden Moon Express teklifi için özel bir süreç oluşturulması gerekti.

Kaynak: Fortune

Moon Express adlı startup, Ay’a gitmeye hazırlanan ilk özel şirket olma özelliği taşıyor. İzin alabilmek için Federal Havacılık İdaresi, Beyaz Saray, NASA gibi birimlerle görüşen şirket, 2010 yılında Bob Richards ve milyarder Naveen Jain tarafından kurulmuştu. Şirket, Google’ın düzenlediği Google Lunar X Prize’ı kazanmayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği