Moleskine ve Adobe ortaklığından yenilikçi bir ürün

Moleskine ve Adobe ortaklığıyla geliştirilen Moleskine Paper Tablet, kağıda yaptığınız çizimleri anında bilgisayara aktarmayı sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Moleskine’in kağıt defterleri oldukça popüler ancak marka aslında uzun süredir Adobe ile birlikte uygulamalar ve akıllı kalemler üretiyordu. Şimdi iki şirket bu ürünlerin daha gelişmiş bir versiyonu olarak Moleskine Paper Tablet adlı bir ürün geliştirdi. Bu ürün el ile çizim yapmanın hızını ve eğlencesini korurken bir yandan da çizimlerini aynı anda Adobe Illustrator’a aktarıyor.

İki şirket daha önce de çizimleri bilgisayar aktaracak ürünler geliştirmişti. 2014’te yayımlanan Creative Cloud Moleskine Notebook, özel noktaları bulunan sayfaları ve telefonunuzu bir tarayıcıya dönüştüren bir uygulama aracılığıyla çizimleri pikseller halinde Adobe Photoshop’a ya da Adobe Illustrator’a gönderme imkanı sunuyordu.

Ancak yeni Moleskine Paper Tablet bu uygulama tabanlı çözümün de ötesine geçiyor. Çizimlerinizi düzenlenmesi için Adobe uygulamalarına aktarmak yerine Paper Tablet özel bir kağıt kullanarak Adobe Illustrator’da gerçek zamanlı vektörler çizmenizi sağlıyor. Bunun için Moleskine’in 179 Dolar’lık Moleskine Pen+ Ellipse kalemini kullanmanız gerekiyor.

Kullanımı oldukça basit

Kalemi Bluetooth ile bilgisayara bağladıktan sonra tek yapmanız gereken deftere çizim yapmak. Illustrator yaptıklarınızı gerçek zamanda algılayıp ekrana aktarıyor. Ger sayfada bulunan sembolleri kullanarak optik kaleminizle sistemi harekete geçirebiliyorsunuz.

Şirketlerin yayımladığı açıklamada “Her sayfada iki adet sembol var. Bunlara Pen+ Ellipse ile tıkladığınızda harekete geçiyorlar. Biri Illustrator’da anında çizimi başlatıyor diğeri ise mevcut dosyayı Adobe Creative Cloud’a yüklüyor.” ifadeleri yer alıyor.

Çizimi bitirdiğinizde Adobe Cloud ikonuna tıklayarak çizimini kaydedebilir daha sonra bilgisayarınızda çiziminizi düzenleyebilirsiniz. Kağıda yapılan çizimler gibi, çizim aynalama süreci de mükemmel değil. Bu da çizimlerinize bir doğallık katıyor. Adobe, çizimi tamamladıktan sonra Illustrator’ın dijital araçlarını kullanarak çizimlerinizi düzeltmenizi tavsiye ediyor. Bu işlem Wacom tablet ya da iPad ile çizim yapmaya benziyor ancak o tabletlerde yapacağınız çizimlerin fiziksel birer kopyası bulunmuyor. Moleskine’in çözümü bir tablet çizimi kadar düzgün olmayacak ancak eskiz çizmeyi seven sanatçılar ve tasarımcılar için daha doğal ve kolay bir çözüm bulmak mümkün değil.

Moleskine Paper Tablet 35 Dolar’a, Moleskine Pen+Ellipse dijital kalem ise 179 Dolar’a satılıyor.

Kaynak: FastCompany

Moleskine'in kağıt defterleri oldukça popüler ancak marka aslında uzun süredir Adobe ile birlikte uygulamalar ve akıllı kalemler üretiyordu. Şimdi iki şirket bu ürünlerin daha gelişmiş bir versiyonu olarak Moleskine Paper Tablet adlı bir ürün geliştirdi. Bu ürün el ile çizim yapmanın hızını ve eğlencesini korurken bir yandan da çizimlerini aynı anda Adobe Illustrator'a aktarıyor. Bu özellikten faydalanabilmek için Moleskine'in 179 Dolar'lık Pen+Ellipse dijital kalemini kullanmak gerekiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği