Mikrorobotlar ve nanobotlar hayatı nasıl kolaylaştıracak?

Mikrorobotlar ve nanobotlar gelecekte altyapı tamirleri, uçak motoru tamirleri ve vücut içinde ilaç iletimi ile hayatımızda önemli yer edinecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birleşik Krallık yönetiminin sponsor olduğu yeni bir proje eğer başarılı olursa, yollardaki kaldırımların altında gezen mikrorobotlar, sızıntı yapan boruları ve hatalı kabloları tespit edip tamir edecek. Böylece her yıl milyarlarca Sterlin harcanan kazı çalışmalarına gerek kalmayacak. Bu çalışmalar yüzünden durdurulmak zorunda kalınan trafik de tamirat çalışmalarından hiç etkilenmeyecek.

Her yıl Birleşik Krallık’ta 1,5 milyon civarı kazı çalışması yapılıyor. Bunların çoğu borulardan sızıntı olması ya da yeraltı kablolarında yaşanan sorunlardan kaynaklanıyor. Tamir, kazı, trafiğin durması ve işletmelerin çalışamaması gibi sebepler ülkeye 6,3 milyar Sterlin’e (42,6 milyar Lira) mal oluyor.

İki farklı tür mikrorobot

Sheffield Üniversitesi’nden Prof. Kirill Horoshenkov liderliğindeki bilimcilerden oluşan bir konsorsiyum, mikrorobotların bu giderlerin çoğunu ortadan kaldırmasını planlıyor. Grup robotları geliştirmek için 7,2 milyon Sterlin fon aldı. Horoshenkov mikrorobotların iki versiyonu olacağını söylüyor. İlki bir denetçi robot olacak. Bu robotlar yer altındaki altyapıda gezinerek sonar yardımıyla durumunu denetleyecek. Denetçilere, işçi robotlar yardımcı olacak. Bu robotlar yanlarında çimento, yapıştırıcı ve temizlik malzemesi taşıyarak gerekli yerlere müdahale edecek. denetçi robotlar bir santimetre uzunluğunda olacak ve otonom hareket edecek. İşçi robotlar da birazcık daha büyük olacak ve uzaktan kumanda edilecek.

Eğer bu sistem başarılı olursa botlar Birleşik Krallık ekonomisine yılda yaklaşık 5 milyar Sterlin (33,8 milyar Lira) katkıda bulunacak. Birleşik Krallık hükumeti ayrıca nükleer sızıntı gibi tehlikeli ortamlarda çalışabilecek robotların araştırılması, dronların petrol boru hattı gözetlemesinde kullanılması ve yörüngedeki uyduların tamir ihtiyacının yapay zeka yazılımı ile belirlenmesi için toplam 19 milyon Sterlin fon ayırdı.

Farklı alanlarda da kullanılabilirler

Mikrorobotların birçok potansiyel avantajı ve kullanım alanı bulunuyor. Küçük boyutları sayesinde dar alanlardan geçebiliyorlar ve robot sürüsü teknolojisi ile iş birliği halinde birçok farklı işleve sahip olabilirler. Bugüne dek mikrorobotların kullanımı genellikle sınırlı kalmıştı ancak bu yakında değişebilir.

Mühendislik şirketi Rolls-Royce (araba üreten değil, uçak motoru üreten şirket) mikrorobotların motoru oluşturan 25 bin parçayı denetleyebileceği bir sistem geliştirmeyi planlıyor. Mikrorobotlar bir hamamböceğini model olarak kullanacak. Rolls-Royce bu sistemin mühendislere bakım kontrolleri yaparken vakit kazandıracağını düşünüyor. Normalde bir bakım kontrolü bir aydan daha uzun sürebiliyor.

Nanobotlar vücudumuza hizmet verecek

Ölçeği daha da küçültürsek, son yıllarda nanobotların da bazı başarıları ile karşılaştık. Örneğin Femto-ST Enstitüsünden bir ekip nanobotları kullanarak dünyanın en küçük evini yaptı. Bu evin yüksekliği 0,015 milimetre.

Nanobotların büyük bir umut vadettiği bir diğer alan da tıp. Bazı çalışmalarda küçük robotların ilaçları yoğun biyolojik dokuların içine nasıl aktarabildiği gösterildi. Buraya direkt olarak ulaşmak normalde oldukça zorlu bir görev. Bu tarz teslimat sistemleri, kanser dahil pek çok hastalık için etkili tedavi yöntemleri geliştirmek adına umut vadediyor.

Mikrorobot ya da nanobot ekosistemlerinin evrimleşeceğine dair hiçbir şüphe yok. Yukarıdaki başarılar, yakın gelecekte küçük robotlar alanında bir patlama yaşanacağının göstergesi. Kısa süre içinde bu robotlardan küçük yardımcılarımız diye bahsedebiliriz.

Kaynak: SingularityHub

Mikrorobotlar ve nanobotlar gelecekte altyapı tamirleri, uçak motoru tamirleri ve vücut içinde ilaç iletimi ile hayatımızda önemli yer edinecek. Birleşik Krallık yeni mikrorobot sistemiyle altyapı sorunlarını kazı yapmadan düzelterek yılda 5 milyar Sterlin kar etmeyi hedefliyor. Rolls-Royce bakımı bir aydan fazla süren uçak motorlarının denetim ve bakım işlemlerini mikro robotlara teslim etmeyi planlıyor. Vücudumuzda ilaçları ihtiyaç duyulan noktaya taşıyacak nanobotlar da yakında kanser dahil birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği