Microsoft’un çeviri atağı

Microsoft, çeviri uygulaması Translator'ı, 60 farklı dili konuşan 100 farklı kişinin aynı anda iletişim kurmasını sağlayacak şekilde geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, çeviri uygulaması Translator‘ı geliştirme konusunda son dönemde çalışmalarını hızlandırdı. Çevrimdışı kullanım, optik karakter tanıma ve çift cihazlı çeviri gibi özellikler yakın zamanda kullanıma sunulmuştu. Salı günü yapılan bir açıklamayla birlikte yeni bir özellik daha tanıtıldı. Translator, artık 60 farklı dili konuşan kişilerden oluşan bir grupla aynı anda iletişim kurma imkanı sağlıyor.

100 kişilik gruplara destek verebilen hizmet, bir kişinin yazdığı ya da söylediği şeyleri, diğer kullanıcıların tercih ettikleri dillere anında çeviriyor. Böylece 60 farklı dili konuşan kişi aynı anda konuşabiliyor. Kullanıcılar konuşmaya belirli bir kodu girerek ya da QR kodunu okutarak dahil olabiliyor.

Geniş uygulama alanları

Özellikle, ülkeye yeni giriş yapmış mültecilerle iletişim kurmak ya da farklı ülkelerden gelen turistlere tur rehberliği yapmak için bu yöntem oldukça kullanışlı. Sadece her kullanıcıda bir akıllı telefon ya da tablet olması yeterli. Microsoft bu hizmetin birebir sohbetlerde de aynı başarıyla kullanılabildiğini belirtiyor.

Yeni hizmet şu anda canlı ön gösterim aşamasında. Dilerseniz iOS, Android, Amazon ya da Windows Phone uygulamasını kullanarak ya da web üzerinden Microsoft Translator’ı deneyebilirsiniz.

Skype Translator alt yapısı kullanılıyor

Evrensel çeviri hizmeti, Skype Translator’ın ardındaki teknoloji kullanılarak gerçekleştiriliyor. Gerçek zamanlı konuşmaları web üzerinden çevirebilen bu hizmet geçtiğimiz Ekim ayında hizmete sunulmuş, mobil versiyonu ise bu hafta başında yayına girmişti. Uygulama, kelimeleri mevcut bağlamın içinde algılamak ve anlaşılır, isabetli çeviriler yapmak için derin yapay sinir ağı kullanıyor.

Skype Translator ayrıca bu hafta açıklanan yeni bir özelliği sayesinde, sadece Skype içindeki konuşmalarda değil, mobil telefonlar ya da sabit hatlar arandığında da kullanılabiliyor. Böylece Skype kullanıcıları, bu hizmeti kullanmayan kişilerle de diledikleri dilde konuşabiliyor. Şimdilik deneme aşamasında olan bu hizmeti kullanmak için hem Windows’un hem de Skype’ın en son sürümünü kullanıyor olmak ve Skype kredisi satın almış olmak gerekiyor.

Kaynak: The Next Web

Microsoft'un Translator uygulaması ile artık farklı dilleri konuşan kişilerin grup konuşması yapması mümkün. Bir kişinin söylediklerini, o konuşmaya dahil olan herkesin tercih ettiği dile çevirebilen uygulama, farklı ülkelerden kişilerden oluşan gruplarda dil bariyerini ortadan kaldırıyor. Ayrıca Skype için de benzer çalışmalar yürüten Microsoft, kullanıcıların sadece Skype üzerinden değil, mobil ve sabit hatlarla yaptıkları görüşmelerde de anında çeviri özelliğini kullanmasına imkan tanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği