Konuşmaları anında çeviren kulaklık

Waverly LAbs tarafından geliştirilen kulaklık İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca konuşmaları anında birbirine çeviriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni geliştirilen teknoloji ile birlikte sizin konuştuğunuz dilden farklı bir dilde konuşan birini anlamaya çalışmak artık geçmişte kalabilir. Pilot kulaklıklar, ‘Otostopçunun Galaksi Rehberi‘nde gördüğümüz ‘Babil Balığı‘na benzer bir şekilde çalışıyor. İki farklı dili konuşan kişiler, bu teknoloji sayesinde birbirini anlayabiliyor. Cihazın İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca arasında çeviri yapabilen versiyonu bu sonbaharda satışa sunulacak.

Cihaz farklı dil konuşan iki insanın konuştuklarının anında çevrilmesi ile çalışıyor. Pilot, iki dil arasında çeviri yapabilen ilk akıllı kulaklık. Bu teknolojiyi geliştiren Waverly Labs firması internet sitesinde “Bu küçük giyilebilir cihaz çeviri teknolojisi ile farklı dilleri konuşan insanların birbirini rahatlıkla anlayabilmesini sağlıyor” dendi. Cihazın tam olarak nasıl çalıştığına dair detaylı bir bilgi verilmedi.

Cihazın ilk versiyonu sadece cihazı kullanan iki kişi arasında gerçekleşen konuşmalarda kullanılabiliyor. Gelecekte cihazın çevredeki diğer konuşmaları da algılayıp çevirebilmesi amaçlanıyor. Waverly Labs, bu cihazı geliştirme fikrinin, Fransız bir kızla tanışmak isteyen bir teknisyenden geldiğini söylüyor. Indiegogo üzerinden bir kampanya başlatmayı planlayan şirket ön sipariş verilen Pilot kulaklıkları 129-179 dolar arasında satmayı düşünüyor. Ürün piyasaya çıktığında ise 250-300 dolar arasında satılması bekleniyor.

Farklı renklerde sunulan Pilot kulaklıklar 25 Mayıs’tan itibaren sipariş edilebilecek. Anında çeviri, başka şirketlerin de üzerinde çalıştığı bir teknoloji. Google’ın Translate uygulaması, söylediğiniz şeyleri algılayıp başka dillere çevirebiliyor. Microsoft’un Skype uygulaması da farklı dilleri konuşan kullanıcılarının söylediklerini anında çevirebiliyor. Microsoft, şu anda 7 dili destekleyen uygulamanın önümüzdeki 5 yıl içerisinde konuşulan tüm dilleri birbirine çevirebileceğini iddia ediyor.

Waverly Labs adlı bir firma, konuşulanları algılayıp başka dillere çevirebilen bir akıllı kulaklık geliştirdi. Ön siparişle 129 dolara satın alınabilen kulaklık İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca dillerini destekliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği