Microsoft’tan yeni Xbox: Project Scarlett

Microsoft’un Project Scarlett kod adını taşıyan yeni nesil Xbox oyun konsolu, 2020’de piyasada olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni Xbox, şu anda kullanılan versiyondan 40 katı daha iyi performans sağlayacak ve oyunların yüklenmesi daha kısa sürecek. Konsolun hızını ve performansını mümkün kılan teknik donanımı ise şöyle: AMD’nin Zen 2’si ve Radeon RDNA mimarisini temel alan özel yapım bir CPU, SSD depolama ve GDDR6 belleği. Microsoft, bu özellikler sayesinde konsolun 8K grafikleri, saniyede 120 karelik görüntü hızı (mevcut konsollardaki standardın iki katı) ve gelişmiş ışık efektlerini rahat bir şekilde destekleyeceğini söylüyor. Bu şekilde Microsoft; bir sonraki PS5 konsolu SSD depolama, 8K desteği ve 3D sesi destekleyecek Sony’yle rakip olmakla kalmayacak, aynı zamanda, gelecek birkaç yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanan online oyun servisleriyle de yarışabilecek. Yeni Xbox’ın PS5’den daha önce satışa çıkacağı tahmin ediliyor.

Keanu Reeves sürprizi

Bu arada PC’lerde oynanabilecek Xbox Game Pass’ın ücreti ve ilk oyunları da belli oldu. Servis beta sürümü süresince aralarında Halo: The Master Chef Collection ve Gears 5 de olmak üzere en az 10 oyunu destekleyecek. Üyelikle çalışacak servise sınırlı bir süre için ayda 5 Dolar’a üye olunabilecek. Servis bu süre bitmeden 30 gün öncesinde üyeleri uyaracak ve devam etmek isteyenler ayda 9,99 Dolar’a üyeliklerini sürdürebilecekler.

Microsoft’un yakın gelecekte yayınlayacağı oyunlar arasında en dikkat çekeni, kahramanının Keanu Reeves olduğu ifşa edilen Cyberpunk 2077. Oyun 16 Nisan 2020’de önce Xbox, sonra Windows 10 versiyonlarıyla piyasaya sürülecek.

Kaynak: The Next Web

 

Yeni Xbox, şu anda kullanılan versiyondan 40 katı daha iyi performans sağlayacak ve oyunların yüklenmesi daha kısa sürecek. Konsolun hızını ve performansını mümkün kılan teknik donanımı ise şöyle: AMD'nin Zen 2’si ve Radeon RDNA mimarisini temel alan özel yapım bir CPU, SSD depolaması ve GDDR6 belleği. Microsoft, bu özellikler sayesinde konsolun 8K grafikleri, saniyede 120 karelik görüntü hızı (mevcut konsollardaki standardın iki katı) ve gelişmiş ışık efektlerini rahat bir şekilde destekleyeceğini not etti. Bu arada yeni Xbox'la paralel piyasaya sürülecek yeni oyunlar arasında en dikkat çekeni, kahramanının Keanu Reeves olduğu ifşa edilen Cyberpunk 2077.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği