Microsoft, Türkiye’de kurulan yazılım şirketi Citus Data’yı satın aldı

Türk girişimciler Umur Çubukçu ve Özgür Erdoğan'ın kurucu ekibinde yer aldığı Citus Data adlı veri analiz şirketi, Microsoft tarafından satın alındı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Türk girişimciler Umur Çubukçu ve Özgür Erdoğan’ın kurucu ekibinde yer aldığı Citus Data adlı veri analiz şirketi, Microsoft tarafından satın alındı. Microsoft, Citus Data’yı bünyesine kattığını bir blog yazısı ile duyurdu. Yazıda günümüzde veri analizinin ve buna dayalı işletme kararlarının ne kadar büyük bir teknoloji kolu haline geldiğinden bahsedildi. Citus Data blogunda CEO Umur Çubukçu tarafından kaleme alınan yazıda da şirketin 8 yıllık geçmişinde, Citus Data’nın diğer veri tabanı hizmeti sunan şirketlerden nasıl ayrıştığı anlatıldı.

Citus Data, son dönemde popülaritesi iyice artan açık kaynaklı ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi olan PostgreSQL topluluğunda bir lider olarak görülüyor. Microsoft’un Azure veri servislerinin açık kaynak yazılıma yaptığı yatırımlar, Citus Data’nın da Azure’un radarına girmesine sebep oldu.

Büyük şirketlerin iş yükünü azaltıyor

Citus Data, Fortune 100 şirketlerine; iş yüklerini azaltan, ölçeklenebilir ve yüksek performanslı bir yol gösterici olarak hizmet veriyor. Şirketin müşterileri arasında Cisco, Bloomberg ve Migros gibi aşina olduğumuz şirketler de yer alıyor. Citus Data’nın müşterilerinden ConvertFlow’un kurucu ortağı Jonathan Denney, “Citus Data ile birlikte, daha önce 15 ila 30 saniye süren işlemlerin yarım saniyede çözüldüğünü gördük.” diyor. Citus Data ana sayfasında birçok benzer şirket yorumu yer alıyor.

Microsoft’un bu satın alma için ne kadar para ödediği ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı. Ancak bedeli ne olursa olsun, Microsoft gibi dünya devlerinin Türk şirketlerine ilgi gösterdiğini görmek güzel. Citus Data 35 kişilik ekibiyle birlikte bundan böyle Microsoft bünyesinde çalışacak.

Kaynak: Microsoft Blog

Türk girişimciler Umur Çubukçu ve Özgür Erdoğan'ın kurucu ekibinde yer aldığı Citus Data adlı veri analiz şirketi, Microsoft tarafından satın alındı. Microsoft, Citus Data'yı bünyesine kattığını bir blog yazısı ile duyurdu. Citus Data, Fortune 100 şirketlerine; iş yüklerini azaltan, ölçeklenebilir ve yüksek performanslı bir yol gösterici olarak hizmet veriyor. Şirketin müşterileri arasında Cisco, Bloomberg ve Migros gibi aşina olduğumuz şirketler de yer alıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği