Microsoft, Paint’i sonlandırıyor

Yazılım devi Microsoft, yeni Windows 10 güncellemesiyle, 32 yıldır kullanılan efsanevi grafik programı Paint’i kaldırmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yazılım devi Microsoft, yeni Windows 10 güncellemesiyle efsanevi grafik programı Paint’i kaldırmayı planlıyor. 32 yıldır Windows işletim sistemleri ile birlikte kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan program, Outlook Express ile birlikte “demode” uygulamalar kategorisine aldı.

Kasım 1985’te Windows 1.0 sürümüyle birlikte kullanıma sunulan yazılım, ZSoft adlı şirket tarafından geliştirilen PC Paintbrush’ın lisanslı versiyonu. Windows 98 ile birlikte görselleri JPEG olarak kaydedebilme özelliğine kavuşan Paint yeni Windows sürümlerinde yerini Paint 3D’ye bırakıyor. Paint 3D, kullanıcıların üç boyutlu görseller yaratabilmesini sağlayan, çok daha fazla özelliği bulunan bir yazılım.

Alternatifleri yerini doldurabilir mi?

Özellikle Adobe Photoshop gibi çok çeşitli özelliklere sahip olan görsel düzenleme yazılımlarının karşısında Paint’in oldukça basit ve çoğu alanda yetersiz kaldığını kabul etmek gerek. Ancak Paint sıradan kullanıcılar için basit bir araç olsa da azimli ve yetenekli kullanıcıların elinde Photoshop’tan farksız bir yazılıma dönüşüyor. Aşağıdaki videoda bunun bir örneğini görmek mümkün.

Her şey bir yana, geniş bant internet bağlantısı öncesinde bilgisayar kullanmış herkes için Paint’in yeri apayrı. Bilgisayarda yapacak bir şeyler arayan ve yeni yazılımlara nasıl erişebileceğini bilmeyen pek çok çocuk, 90’lı yılları Paint’te çizimler yaparak geçirdi. İngiliz Guardian gazetesinin de dediği gibi, Paint gidince sanki evimizden bir eşya gitmiş gibi hissedeceğiz. Belki Paint’in işlevlerini gerçekleştirebilen pek çok farklı yazılım var ama Paint’in anılarının yerini doldurabilecek hiçbir şey yok.

Kaynak: BBC

Yazılım devi Microsoft, yeni Windows 10 güncellemesiyle efsanevi grafik programı Paint’i kaldırmayı planlıyor. 32 yıldır Windows işletim sistemleri ile birlikte kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan program, Outlook Express ile birlikte “demode” uygulamalar kategorisine aldı.2 yanıt

 1. Ahmet Gürel avatarı
  Ahmet Gürel

  Paint gitsede yine de paint kullanmak isteyenler için Paint.net paint’in .net kullanılarak yeniden yazılmış ve biraz daha yetenekli (layer kullanabiliyorsunuz) hali ve microsoft tarafından sunulan Paint 3d kullanılabilir.
  Paint .net için https://www.getpaint.net/ Paint 3D için ise https://www.microsoft.com/en-us/store/p/paint-3d/9nblggh5fv99

 2. Nedim avatarı
  Nedim

  Paint.net rocks :D

Yorumunuz: